Pregled bibliografske jedinice broj: 1219992
Roditeljsko korištenje mobitela i dobrobit djece
Roditeljsko korištenje mobitela i dobrobit djece // IX. znanstveno-stručni skup Osnaživanje potencijala za preventivne aktivnosti u zajednici
Osijek, Hrvatska, 2022. (predavanje, domaća recenzija, neobjavljeni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 1219992 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Roditeljsko korištenje mobitela i dobrobit djece
(Parental smartphone use and child well-being)
Autori
Kotrla Topić, Marina ; Merkaš, Marina ; Bodrožić Selak, Matea ; Žulec, Ana ; Varga, Vanesa ; Perić Pavišić, Katarina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, znanstveni
Skup
IX. znanstveno-stručni skup Osnaživanje potencijala za preventivne aktivnosti u zajednici
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 29.09.2022. - 01.10.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
ovisnost o mobitelu, ometanje mobitelom, dobrobit, adolescenti
(smartphone addiction, phubbing, technoference, well-being, adolescents)
Sažetak
Glavnina istraživanja o utjecaju digitalne tehnologije na dobrobit djece, provedenih u posljednjih nekoliko desetljeća, usmjerava se na različite aspekte dječjeg korištenja digitalnih uređaja te roditeljske postupke kojima reguliraju takvo korištenje. U novije vrijeme fokus istraživača usmjerava se i na same roditelje i neka obilježja njihovog korištenja digitalnih uređaja te povezanost istih s dobrobiti djece u obitelji. Cilj provedenog istraživanja je ispitati povezanost doživljaja ometanja mobitelom u interakcijama s djecom i rizika za ovisnost o mobitelu kod roditelja s dobrobiti djece. U istraživanju je sudjelovalo 282 djece (59, 8% djevojčica) u dobi od 10 do 15 godina te jedan od njihovih roditelja (80, 9% majki). Roditelji su procjenjivali vlastiti rizik za ovisnosti o mobitelu, pri čemu je korištena Skala ovisnosti o mobitelu (Kwom i sur., 2013), kao i doživljaj ometanja mobitelom u interakcijama s djecom, uz pomoć skale konstruirane za potrebe istraživanja. Djeca su procjenjivala vlastitu dobrobit. Negativni i pozitivni afekti procijenjeni su PANAS-C ljestvicom (Ebesutani i sur., 2012), a zadovoljstvo životom procijenjeno je Kratkom multidimenzionalnom skalom zadovoljstva životom (Seligson i sur., 2003). Rezultati pokazuju kako roditeljski doživljaj ometanja mobitelom u interakcijama s djecom nije značajno povezan s mjerama dobrobiti kod djece, ali je značajno i pozitivno povezan s procjenom rizika za ovisnost o mobitelu (r=.379, p=.000). Nadalje, rizik za ovisnost o mobitelu značajno je i negativno povezan s dječjim zadovoljstvom životom (r=-.132, p=.032), no ne i s pozitivnim i negativnim afektima u djece. Roditelji koji imaju viši rizik za ovisnost o mobitelu ujedno doživljavaju više ometanja mobitelom u interakcijama s djecom, a njihova djeca imaju niže zadovoljstvo životom. Rezultati ukazuju na nužnost daljnjeg istraživanja obilježja roditeljskog korištenja digitalne tehnologije u kontekstu istraživanja dječje dobrobiti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2019-04-7547 - Digitalna tehnologija u obitelji: obrasci ponašanja i učinci na razvoj djece (D.E.C.I.D.E.) (Merkaš, Marina, HRZZ ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb,
Hrvatsko katoličko sveučilište, Zagreb
Profili:
Vanesa Varga
(autor)
Katarina Perić Pavišić
(autor)
Marina Kotrla Topić
(autor)
Ana Žulec
(autor)
Matea Bodrožić Selak
(autor)
Marina Merkaš
(autor)