Pregled bibliografske jedinice broj: 1219809
Cirkadijalni ritam i karijes
Cirkadijalni ritam i karijes // Knjiga sažetaka / molić, Martina ; Seifert, Davor ; Lešić, Nikolina ; Babić, Marko ; Cerin, Alessia (ur.).
Osijek: Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2022. str. 43-43 (poster, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1219809 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Cirkadijalni ritam i karijes
(Circadian rhythm and caries)
Autori
Kurtović, Anamaria ; Bačun, Barbara ; Galić, Dora ; Galić, Petra ; Škrlec, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Knjiga sažetaka
/ Molić, Martina ; Seifert, Davor ; Lešić, Nikolina ; Babić, Marko ; Cerin, Alessia - Osijek : Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2022, 43-43
Skup
1. proljetni kongres studenata dentalne medicine (DentOs 2022)
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 28.04.2022. - 01.05.2022
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
cirkadijalni ritam ; dentalni karijes ; oralno zdravlje ; poremećaji ; molekularni sat
(circadian rhythm ; dental caries ; oral health ; disorders ; molecular clock)
Sažetak
Oralno zdravlje je sve više ugroženo modernim načinom življenja. Zubni karijesi su globalni javnozdravstveni problem današnjice koji uz funkcionalna, pridonose i različitim sociološkim ograničenjima. Na različitu učestalost karijesa u određenim dobnim grupama, pojedinim zemljama i regijama, te na primjer određenim vrstama posla utječu brojni čimbenici kao što su način prehrane, fluoridacija vode, oralna higijena, te između ostalog i sam cirkadijalni ritam koji neposredno utječe na povećanu prevalenciju karijesa. Općenito, cirkadijalni ritam predstavlja dnevne oscilacije bioloških procesa pod utjecajem biološkog sata pojedinca te utječe na regulaciju metabolizma ljudi. Kontroliran je molekularnim satom kojeg pronalazimo u svakoj stanici, od kojih je glavni smješten u suprahijazmatskoj jezgri u hipotalamusu, a periferne satove pronalazimo u svakom organu i tkivu. Glavni sat je reguliran svjetlom i samim time ovisi o dobu dana, dok periferni satovi ovise o brojnim kemijskim signalima, tjelesnoj temperaturi, hormonima i drugim metabolitima. Središnji sat usklađuje periferne satove te je reguliran brojnim genima cirkadijalnog ritma čije su varijacije povezane sa raznim poremećajima koji često dovode i do brojnih patofizioloških promjena. Cirkadijalni ritam sinkroniziran je unutar 24 sata sunčevog sata, što znači da regulira fiziološke funkcije putem autonomnog živčanog sustava sukladno s ritmom dana i noći, jer je središnji sat pod direktnim utjecajem svjetla kao ulaznog signala iz retine. Uz ciklus dana i noći, brojni drugi vanjski faktori mogu utjecati na cirkadijalni ritam, poput stresa, dobi, sistemnih bolesti, menstruacije, trudnoće i dr. Ti vanjski čimbenici utječu na neurotransmitere i hormone poput melatonina, serotonina, histamina i drugih koji su ključni za metaboličku homeostazu te utječu na unutarnje organe. Poremećaji cirkadijalnog ritma utječu na oralno zdravlje čije štetne posljedice mogu dovesti do smanjenja sline i varijacije u koncentraciji proteina i elektrolita sline koji pogoduju razvijanju karijesa i negativno utječu na cjelokupnu zaštitu oralnih tkiva. Stoga bi programi prevencije karijesa trebali uzeti u obzir cirkadijalni ritam pacijenta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo, Osijek
Profili:
Ivana Škrlec
(autor)