Pregled bibliografske jedinice broj: 1219575
Biomehanička analiza novog vijka i sustava zaključavanja u liječenju nepovoljnih fraktura angulusa mandibule analizom konačnih elemenata (finite element analysis)
Biomehanička analiza novog vijka i sustava zaključavanja u liječenju nepovoljnih fraktura angulusa mandibule analizom konačnih elemenata (finite element analysis) // 15. kongres Hrvatskog društva za maksilofacijalnu, plastičnu i rekonstrukcijsku kirurgiju glave i vrata
Opatija, Hrvatska, 2022. str. 1-1 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1219575 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Biomehanička analiza novog vijka i sustava
zaključavanja u liječenju nepovoljnih fraktura
angulusa mandibule analizom konačnih elemenata
(finite element analysis)
(Biomechanical analysis of a new screw with its
corresponding locking system for treatment of
unfavorable mandibular angle fractures (finite
element analysis))
Autori
Matoc, Lovro ; Adamović, Petra ; Kodvanj, Janoš ; Knežević, Predrag
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Skup
15. kongres Hrvatskog društva za maksilofacijalnu, plastičnu i rekonstrukcijsku kirurgiju glave i vrata
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 06.10.2022. - 08.10.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
nepovoljne frakture angulusa mandibule ; novi sustav zaključavanja ; biomehnička analiza
(unvafourable mandibular fractures ; new locking system ; biomechanical analysis)
Sažetak
Ciljevi: Frakture angulusa mandibule čine oko trećinu svih fraktura donje čeljusti. S obzirom na smjer frakturne pukotine, vlaka žvačne muskulature i posljedične dislokacije ulomaka, frakture angulusa dijelimo na povoljne i nepovoljne. Cilj ovog rada bio je usporediti biomehanička svojsta i stabilnost konvencionalnog sustava vijka i pločice sa zaključavanjem i novog vijka sa zaključavanjem u liječenju nepovoljnih fraktura angulusa mandibule. Materijali i metode: Proračuni i usporedba kontrolnog i novog sustava zaključavanja učinjena je u programskom paketu Abaqus 6-14-5 uz prethodno kreiranje modela vijaka, pločica i mandibule u SolidWorks (Dassault Systemes, Francuska). Sustavi su uspoređivani u uvjetima statičkog i dinamičkog opterećenja uz mjerenje pomaka, aksijalnog opterećenja i krutosti. Korištene su sile od 700 N na molarnu i 400 N na incizalnu regiju. Rezultati: U uvjetima statičkog opterećenja kontrolni (konvencionalni) sustav sa zaključavanjem pokazuje manji pomak vijka i manje aksijalno opterećenje, dok u uvjetima cikličkog opterećenja novi, ispitivani sustav zaključavanja pokazuje veću krutost pri različitim kutovima postavljanja vijka. Zaključak: U uvjetima cikličkog opterećenja novi sustav sa zaključavanjem, uz implementaciju novog, patentiranog vijka pokazuje prednost u liječenju fraktura angulusa mandibule u odnosu na konvencionalni sustav sa zaključavanjem. Ciklička opterećenja u žvačnom sustavu predstavljaju realniju sliku svakodnevnih cikličkih opterećenja žvakanjem. Prednost novog vijka u odnosu na konvencionalni je jača krutost vijka pri različitim kutovima postavljanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo, Interdisciplinarne tehničke znanosti, Temeljne medicinske znanosti, Interdisciplinarne biotehničke znanosti, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)