Pregled bibliografske jedinice broj: 1219501
Zaštićene prirodne vrijednosti Turopolja
Zaštićene prirodne vrijednosti Turopolja // Turopoljski hrast i hrastovina / Cvetnić, Željko (ur.).
Mraclin: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Zavod za znanstvenoistraživački i umjetnički rad, Velika Gorica, 2022. str. 25-56 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1219501 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zaštićene prirodne vrijednosti Turopolja
(Protected natural values of Turopolje)
Autori
Drvodelić, Damir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Turopoljski hrast i hrastovina
/ Cvetnić, Željko - Mraclin : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Zavod za znanstvenoistraživački i umjetnički rad, Velika Gorica, 2022, 25-56
ISBN
978-953-347-467-0
Skup
Okrugli stol Turopoljski hrast i hrastovina
Mjesto i datum
Mraclin, Hrvatska, 09.09.2022
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Velika Gorica ; Spomenik prirode ; Značajni krajobraz ; Natura 2000 ; Turopoljski lug
(Velika Gorica ; monument of nature ; significant landscape ; Natura 2000 ; Turopoljski lug)
Sažetak
U radu se definira prostor Turopolja kao kulturno-povijesna mikroregija u Središnjoj Hrvatskoj. Piše se o govedu tur po kojemu je Turopolje dobilo ime. Navodi se godina 1228. kada se prvi put spominje naselje grad Velika Gorica i druga važnija naselja. Posebno se naglašava važnost zaštićenih dijelova prirode sukladno Zakonu o zaštiti prirode za područje grada Velika Gorica gdje postoji spomenik prirode-hrast lužnjak u dvorištu područne škole u Rakitovcu. Detaljno se opisuje habitus hrasta, fenologija, sjeme, prosudba pomoću znanstveno priznate VTA metode uz pomoć suvremenih arborikulturnih instrumenata te mjere koje dodatno treba poduzeti s obzirom na sadašnje stanje na terenu. Značajni krajobraz je Turopoljski lug i vlažne livade uz Odru južno od Veleševca - dio. Govori se o prijedlozima za zaštitu vrlo vrijednih dijelova prirode u kategorijama zaštite: park šuma, značajni krajobraz, spomenik prirode i spomenici parkovne arhitekture kao što je lipa kod kurije Josipović u Velikoj Gorici. U radu se detaljno opisuje prosudba zdravstvenog stanja i statike koji je napravljen od strane Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije, pojašnjava se nalaz vizualne prosudbe kao i mjere/zahvati njege stabla koji su i napravljeni sukladno elaboratu. U radu se piše o zaštiti prema PPU prema lokacijama za grad Veliku Goricu te općine Orle, Kravarsko i Lekenik. Naglasak je na ekološkoj mreži – Natura 2000. Navode se za svako područje šifre i važnosti. Poseban dio rada posvećen je Turopoljskom lugu kao najvećem kompleksu šuma na području Turopolja, njegovoj povijesti, orografiji, hidrologiji, klimi, sadašnjem stanju, površina šuma i šumskih zemljišta po kategorijama i usporedba s prijašnjim stanjem. Navode se institucije nadležne za pojedine segmente zaštite prirode. U radu se daje popis ugroženih i strogo zaštićenih vrsta na području G.J. Turopoljski lug kao što su sisavci, ptice, vodozemci i gmazovi. Piše se o ugroženim i rijetkim staništima te o zastupljenosti stanišnih tipova u G.J. Turopoljski lug ali i o zaštićenim područjima ekološke mreže RH i prijedlozima mjera zaštite. U tablicama su prikazana područja ekološke mreže RH na području G.J. Turopoljski lug, ekološka mreža RH za područje Odranskog polja kao područja očuvanja značajna za vrste i stanišne tipove – POVS te za područje Save kod Hruščice i Turopolja kao područja očuvanja značajna za ptice – POP. Članak završava poglavljima o izvornim pasminama koje su od posebnog interesa na području Turopolja a to su turopoljska svinja i konj-hrvatski posavac. Piše se o povijesti i važnosti jedne i druge pasmine. Zadnje poglavlje vezano je za turizam u zaštićenim prirodnim vrijednostima Turopolja gdje se navode opći pojmovi ali i prijedlozi za unapređenje turizma.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Šumarstvo, Biotehnologija, Interdisciplinarne biotehničke znanosti