Pregled bibliografske jedinice broj: 1219392
Suicidalnost u Republici Hrvatskoj /pregled dosadašnjih istraživanja i mogućnost rane procjene u sustavu socijalne skrbi
Suicidalnost u Republici Hrvatskoj /pregled dosadašnjih istraživanja i mogućnost rane procjene u sustavu socijalne skrbi // Knjiga sažetaka IX. znanstveno - stručni skup Osnaživanje potencijala za preventivne aktivnosti u zajednici / Milić, M. ; Tomašić Humer, J. ; Vrdoljak, G. (ur.).
online: Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2022. str. 34-34 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1219392 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Suicidalnost u Republici Hrvatskoj /pregled dosadašnjih istraživanja i
mogućnost rane procjene u sustavu socijalne skrbi
(Suicidality in the Republic of Croatia / review of previous research
and the possibility of early assessment in the social welfare system)
Autori
Barišić, Anita ; Dodig-Ćurković, Katarina ; Šincek, Daniela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka IX. znanstveno - stručni skup Osnaživanje potencijala za preventivne aktivnosti u zajednici
/ Milić, M. ; Tomašić Humer, J. ; Vrdoljak, G. - Online : Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2022, 34-34
ISBN
978-953-314-171-8
Skup
9. znanstveno - stručni skup: Osnaživanje potencijala za preventivne aktivnosti u zajednici
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 29.09.2022. - 01.10.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
suicidalnost, rizični čimbenici, procjena suicidalnosti, pomažuće profesije, prevencija
(suicidality, risk factors, assessment of suicidality, helping professions, prevention)
Sažetak
Suicidalnost kao kompleksan pojam može uključivati smrt, namjeru te čin koji osoba počini samoj sebi, indirektno ili pasivno. Istraživanja su pokazala kako je suicid drugi najčešći uzrok smrti djece i mladih, a posebno u dobnoj skupini od 15 do 29 godina, što se često povezuje s Wertherovim sindromom. Djeca i adolescenti, kao i bolesnici kojima je dijagnosticiran bipolarni poremećaj te koriste antidepresive u povećanom su riziku od suicidalnog ponašanja. Također, suicidalnost je među 10 najčešćih uzorka smrti u većini zemalja. Istraživanja pokazuju da su društvena izolacija, niski rezultati na testovima inteligencije, psihička bolest osobe, kronični psihički stres, teška kronična oboljenja, poput karcinoma, neke od karakteristika koje su blisko povezane s većom stopom suicida kod odraslih osoba. Možemo reći da su u riziku od počinjenja suicida i osobe starije životne dobi, jer kod njih nije rijetka pojavnost raznih psihičkih i fizičkih bolesti kao što su samoća, depresija, usamljenost, socijalna izoliranost, nemogućnost pronalaska smisla u životu i slične prepreke. Za prepoznavanje suicidalnosti osoba s kojima rade, stručnjaci u pomažućim profesijama mogu primjenjivati Upitnik za ocjenu rizika od samoubojstva (C-SSRS) kojeg su razvili autori na Sveučilištu Columbia. Cilj je ovoga rada prikazati obilježja suicidalnosti u različitim dobnim skupinama te rizične i zaštitne čimbenike kod pojave suicidalnosti u Republici Hrvatskoj, analizirati dosadašnja istraživanja o ovom problemu u Republici Hrvatskoj i prikazati mogućnosti primjene Upitnika za procjenu rizika od samoubojstva (C- SSSR) u pomažućim profesijama, s posebnim osvrtom na mogućnost korištenja Upitnika C-SSRS u sustavu socijalne skrbi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA