Pregled bibliografske jedinice broj: 1218985
Ograničenja i mogućnosti mladih poljoprivrednika tijekom provođenja Programa ruralnog razvoja 2014.-2020.
Ograničenja i mogućnosti mladih poljoprivrednika tijekom provođenja Programa ruralnog razvoja 2014.-2020., 2022., diplomski rad, diplomski, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1218985 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ograničenja i mogućnosti mladih poljoprivrednika
tijekom provođenja Programa ruralnog razvoja
2014.-2020.
(Limitations and opportunities of young farmers
during the implementation of the 2014-2020 rural
development program)
Autori
Šiftar, Helena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
26.09
Godina
2022
Stranica
34
Mentor
Jež Rogelj, Mateja
Ključne riječi
mjere ruralnog razvoja, mladi poljoprivrednici, potpore, Republika Hrvatska
(rural development measures, young farmers, support, Republic of Croatia)
Sažetak
U današnje doba se sve gospodarske grane susreću s problemom demografske obnove. To je najizraženije za poljoprivredu koja je usko vezana uz ruralna područja. Nedostatak mladih poljoprivrednika i stvaranje prilika za njihov rast i razvoj jedan je od ključnih problema s kojima se ova gospodarska grana susreće. Analizom podataka iz upisnika poljoprivrednika u razdoblju od 2016. do 2021. godine, te prikupljanjem primarnih podataka metodom intervjua fokus je bio na ograničenjima i mogućnostima mladih poljoprivrednika u Republici Hrvatskoj u razdoblju provođenja Programa ruralnog razvoja 2014.-2020. Provedeno je 8 intervjua (N=8) s poljoprivrednicima u životnoj dobi od 18 do 41 godine u četiri NUTS2 regije: Panonska Hrvatska, Jadranska Hrvatska, Grad Zagreb i Sjeverna Hrvatska. Za analizu promjena u dobnoj i obrazovnoj strukturi nositelja poljoprivrednih gospodarstava korišteni su podatci iz Upisnika poljoprivrednika u periodu prije provedbe mjera i prema zadnjim dostupnim podatcima. Tijekom provedbe Programa ruralnog razvoja u Republici Hrvatskoj od 2014. do 2020. godine stvorene su nove prilike za mlade poljoprivrednike što je rezultiralo pozitivnim promjenama u dobnoj i obrazovnoj strukturi nositelja poljoprivrednih gospodarstava. U gotovo svim županijama zabilježen je porast nositelja poljoprivrednih gospodarstava životne dobi ispod 41 godine, te shodno tome porast stečene razine obrazovanja. Zanimljivo je da se smanjio udio neškolovanih te onih sa završenom samo osnovnom školom, dok je najveći porast onih sa završenim srednjoškolskim obrazovanjem. Analizom provedenih intervjua utvrđeno je da ispitanici više-manje navode iste prednosti bavljenja poljoprivredom: sam svoj gazda, veća motivacija i zadovoljstvo u radu. Svi ispitanici smatraju kako potpore daju niz mogućnosti za rast i razvoj. Također, istaknuli su i neke od problema poput financijske nesigurnosti, nedostatne radne snage, velike ovisnosti o klimatskim promjenama, te probleme vezane uz zemljište. Kada je riječ o potporama svi sudionici ističu probleme s administracijom, te nedostatne i nepotpune informacije koje nisu pravovremene.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2019-04-5257 - Socijalno-ekološki izazovi ruralnog razvoja: objektivni i subjektivni pokazatelji otpornosti hrvatskih ruralnih socijalno-ekoloških sustava (SECRURAL) (Trako Poljak, Tijana, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Profili:
Mateja Jež Rogelj
(mentor)