Pregled bibliografske jedinice broj: 1218381
Imigrantsko poduzetništvo
Imigrantsko poduzetništvo // Izvješće o malim i srednjim poduzećima u Hrvatskoj – 2021.MALA I SREDNJA PODUZEĆA U HRVATSKOJ U UVJETIMA PANDEMIJE BOLESTI COVID-19 / Singer, Slavica ; Alpeza, Mirela (ur.).
Zagreb: Centar za politiku razvoja malih i srednjih poduzeća i poduzetništva (CEPOR), 2022. str. 59-67
CROSBI ID: 1218381 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Imigrantsko poduzetništvo
(Immigrant entrepreneurship)
Autori
Šimić Banović, Ružica ; Basarac Sertić, Martina ; Vučković, Valentina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Izvješće o malim i srednjim poduzećima u Hrvatskoj – 2021.MALA I SREDNJA PODUZEĆA U HRVATSKOJ U UVJETIMA PANDEMIJE BOLESTI COVID-19
Urednik/ci
Singer, Slavica ; Alpeza, Mirela
Izdavač
Centar za politiku razvoja malih i srednjih poduzeća i poduzetništva (CEPOR)
Grad
Zagreb
Godina
2022
Raspon stranica
59-67
ISSN
1848-3526
Ključne riječi
migracije, poduzetništvo, imigrantsko poduzetništvo, COVID-19
(migration, entrepreneurship, immigrant entrepreneurship, COVID-19)
Sažetak
S obzirom da se veliki broj država, kako europskih tako i svjetskih, suočava s negativnim prirodnim prirastom, starenjem stanovništva i nedostatkom radne snage, jedno od rješenja se vidi u potencijalu migrantske populacije kroz razvoj poduzetništva. Hrvatska također nije iznimka. Međutim, prema posljednjim podacima, pozicija imigrantskih poduzetnika u Hrvatskoj pogoršana je u 2020. godini i u prvoj polovici 2021. godine zbog niza postojanih prepreka koje su bile pojačane višestrukim vanjskim šokovima. Prvi je svakako globalna pandemija i otežano poslovanje zbog niza ograničenja koje je pandemija nametnula. Drugi su potresi s epicentrima u Zagrebu i Petrinji koji su značajno utjecali i na poslovanje dijela imigrantskih poduzetnika u tom području, posebno u situacijama oštećenih ili uništenih privatnih i poslovnih prostora. Treći je donošenje novog Zakona o strancima (od 1.1.2021. godine) za kojeg se smatra da državljane trećih zemalja stavlja u nepovoljniju poziciju pri pokretanju i razvijanju poslovanja od prethodnog Zakona. Stoga će se u RH veći naglasak morati staviti na imigracijsku politiku. Štoviše, imigrantski poduzetnici, kao jednu od ključnih prepreka njihovom poslovanju i boravku u Hrvatskoj kontinuirano naglašavaju neadekvatnu institucionalnu potporu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
NadSve-Sveučilište u Zagrebu-7365 - Institucionalna potpora stranim poduzetnicima u Hrvatskoj: socioekonomski i pravni aspekti (Šimić Banović, Ružica, NadSve ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb,
Ekonomski fakultet, Zagreb,
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti