Pregled bibliografske jedinice broj: 1218249
Cijena u ponudi za preuzimanje
Cijena u ponudi za preuzimanje // Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, 72 (2022), 1-2; 421-453 doi:10.3935/zpfz.72.12.13 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1218249 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Cijena u ponudi za preuzimanje
(Price in the takeover offer)
Autori
Tepeš, Nina
Izvornik
Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu (0350-2058) 72
(2022), 1-2;
421-453
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
pravična cijena, Direktiva 2004/25/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 21. travnja 2004. o ponudama za preuzimanje, zaštita manjinskih dioničara, presumpcija stjecanja dionica s pravom glasa ciljnog društva
(equitable price, Directive 2004/25/EC of the European Parliament and of the Council of 21 April 2004 on takeover bids, minority shareholders’ protection, presumption relating to acquisition of voting shares of the target company)
Sažetak
Zakonska pravila o određivanju cijene u ponudi za preuzimanje predstavljaju ključan element prava preuzimanja dioničkih društava. Cilj regulacije očituje se u potrebi zaštite manjinskih dioničara te očuvanju efikasnog funkcioniranja tržišta kapitala, osobito u dijelu njegovih važnih alokativnih funkcija. Primjena kriterija relevantnih za određivanje cijene u ponudi za preuzimanje ovisi o tome jesu li ponuditelj i osobe koje s njim djeluju zajednički dionice s pravom glasa stjecali u razdoblju koje je prethodilo danu nastanka obveze objavljivanja ponude za preuzimanje, razdoblju od dana nastanka te obveze do isteka roka trajanja ponude ili razdoblju nakon proteka roka trajanja ponude za preuzimanje. Polazeći od toga da je hrvatski zakonodavac u određenim segmentima regulacije predmetnog instituta posegnuo za rješenjima koja ne poznaju ni prava (uzori) država članica ni relevantni europski instrumenti, odredbu čl. 16. ZPDD-a potrebno je tumačiti tako da se u postupku evaluacije značenja pojma stjecanja dionica ciljnog društva u obzir uzme cilj koji se pravilom želi postići te njegova unutarnja povezanost sa drugim pravilima i/ili institutima u okviru ZPDD-a. Takav sustavni pristup za cilj ima minimalizirati nedosljednosti zakonskih rješenja, za koja je ponekad načelno teško utvrditi jesu li posljedica nomotehničke nespretnosti i nedostatka promišljenog sustavnog pristupa analiziranim pravnim institutima ili namjere zakonodavca da im pristupi na izvoran i autonoman način, predmnijevano iz razloga što tako zahtijevaju posebnosti hrvatskog tržišta kapitala.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
- HeinOnline