Pregled bibliografske jedinice broj: 1218145
Glazbeni instrumenti Dore Pejačević
Glazbeni instrumenti Dore Pejačević // Izazovi baštine Dore Pejačević: zbornik radova znanstveno-stručnog skupa / Lučevnjak, Silvija (ur.).
Našice: Zavičajni muzej Našice ; Osnovna glazbena škola Kontesa Dora, 2022. str. 101-125
CROSBI ID: 1218145 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Glazbeni instrumenti Dore Pejačević
(Dora Pejačević’s Musical Instruments)
Autori
Vrbanić, Vilena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Izazovi baštine Dore Pejačević: zbornik radova znanstveno-stručnog skupa
Urednik/ci
Lučevnjak, Silvija
Izdavač
Zavičajni muzej Našice ; Osnovna glazbena škola Kontesa Dora
Grad
Našice
Godina
2022
Raspon stranica
101-125
ISBN
978-953-7606-26-8
Ključne riječi
Dora Pejačević ; glazbeni instrumenti ; violina ; klavir ; Maksimilijan Vanka ; Blüthner ; Steinway & Sons ; Zavičajni muzej Našice ; Osnovna glazbena škola Kontesa Dora
(Dora Pejačević ; musical instruments ; violin ; piano ; Maksimilijan Vanka ; Blüthner ; Steinway & Sons ; Našice Local History Museum ; Kontesa Dora Elementary Music School)
Sažetak
Među artefaktima, odnosno materijalnim dokazima ljudskog djelovanja u vre¬menu i prostoru, glazbenim instrumentima pripada istaknuto mjesto. Oni su i mnogo više od artefakata jer su svojevremeno „živjeli“ u rukama svirača. Takva su muziciranja često bila temama likovnih djela, ali se po samoj svojoj prirodi u ranijim razdobljima nisu mogla zabilježiti na nekom zvučnom mediju. Međutim, instrumenti su kao „konkretni“ svjedoci glazbene tradicije mogli ostati. Sa stajališta muzikologije može ih se smatrati jednim od ključnih elemenata u proučavanju glazbene kulture određenog područja ili ličnosti. U slučaju hrvatske skladateljice Dore Pejačević (Budimpešta, 1885. – München, 1923.), koja je veći dio života provela u obiteljskom dvorcu u Našicama, glazbeni su instrumenti (ostali) prisutni na različite načine: kroz jedno likovno ostvarenje, fotografije te „stvarne“ primjerke. Njezinu portretu s violinom koji je naslikao Maksimilijan Vanka, četirima fotografijama snimljenima u Našicama i Dresdenu na kojima je prikazana s violinom ili uz klavir, njezinu klaviru Blüthner u Zavičajnome muzeju Našice u Dvorcu Pejačević te klaviru Steinway & Sons u Osnovnoj glazbenoj školi kontesa Dora u malom dvorcu Pejačević (koji je neposredno vezan uz nju) posvećen je ovaj rad. Ti su instrumenti promatrani u kontekstu njezina života i stvaralaštva, tiskanih i snimljenih djela, a klaviri u našičkim dvorcima i s obzirom na današnje stanje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Znanost o umjetnosti