Pregled bibliografske jedinice broj: 1218084
Odnos socijalne, ljubavne i obiteljske usamljenosti s problematičnim korištenjem interneta kod studentica za vrijeme pandemije
Odnos socijalne, ljubavne i obiteljske usamljenosti s problematičnim korištenjem interneta kod studentica za vrijeme pandemije // Zbornik sažetaka, naučno-stručni skup Sedmi sarajevski dani psihologije / Marković, Mirna ; Zvizdić, Sibela (ur.).
Sarajevo: Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu, 2022. str. 29-29 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1218084 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Odnos socijalne, ljubavne i obiteljske usamljenosti
s problematičnim korištenjem interneta kod
studentica za vrijeme pandemije
(Relationship between social, romantic and family
loneliness and problematic use of internet in female
students during the Covid-19 pandemic)
Autori
Hajdinjak, Nikolina ; Andreis, Lea ; Vučenović, Dario
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka, naučno-stručni skup Sedmi sarajevski dani psihologije
/ Marković, Mirna ; Zvizdić, Sibela - Sarajevo : Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu, 2022, 29-29
Skup
Sedmi sarajevski dani psihologije
Mjesto i datum
Sarajevo, Bosna i Hercegovina, 29.04.2022. - 30.04.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
socijalna usamljenost, usamljenost u ljubavi, usamljenost u obitelji, problematično korištenje interneta
(social loneliness, romantic loneliness, family loneliness, problematic internet use)
Sažetak
Usamljenost je povezana s problematičnim korištenjem interneta pri čemu kod usamljenosti postoje spolne i dobne razlike. Kod spolnih razlika nalazi u literaturi nisu konzistentni te više idu u korist žena, a kod dobi nalazi govore da je usamljenost kod mladih najviša kod starijih adolescenata, odnosno na prelasku u odraslu dob. Istraživanja također ukazuju da je osjećaj usamljenosti porastao za vrijeme pandemije koronavirusa, posebno kod mladih, kao i korištenje interneta. Cilj ovog istraživanja bio je ispitati odnos socijalne, ljubavne i obiteljske usamljenosti s problematičnim korištenjem interneta u pandemiji. Online istraživanje provedeno je u svibnju 2021. godine, a korišteni su sljedeći mjerni instrumenti: Skala socijalne i emocionalne usamljenosti, Skala generaliziranog problematičnog korištenja interneta te pitanja o statusu, kvaliteti i trajanju ljubavne veze. Prigodni uzorak činila je 171 sudionica u dobi 18 - 22 godine, od toga 88 sudionica je navelo da su u ozbiljnoj vezi, a 83 da nisu. Pri tom, prosječno trajanje veze bilo je oko 2 godine, a sudionice prosječno izvještaju o visokom zadovoljstvu vezom. Testirane su razlike na svim istraživanim varijablama s obzirom na status veze te je dobivena razlika samo na usamljenosti u ljubavi (t=-17.24 ; p<.01). Rezultati regresijske analize s tri vrste usamljenosti i statusom ljubavne veze kao prediktorima upućuju da navedene varijable objašnjavaju ukupno 17, 2% varijance problematičnog korištenja interneta (R2=.172). Kao značajni prediktori izdvojile su se varijable usamljenost u ljubavi (=.406 ; p<.01) i usamljenost u obitelji (=.183 ; p<.01). Ovi nalazi mogli bi značiti da kvalitetni bliski odnosi, ne nužno i ljubavna veza, predstavljaju zaštitni faktor za prekomjerno korištenje interneta. Razmjerno skromna proporcija objašnjene varijance upućuje da bi trebalo uključiti i neke druge konstrukte za potpunije objašnjenje problematičnog korištenja interneta, posebno u pandemiji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet hrvatskih studija, Zagreb