Pregled bibliografske jedinice broj: 1218025
Od kave do biodizela: primjena ekološki prihvatljivih otapala
Od kave do biodizela: primjena ekološki prihvatljivih otapala, 2022., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 1218025 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Od kave do biodizela: primjena ekološki
prihvatljivih otapala
(From coffee to biodiesel: application of green
solvents)
Autori
Pollak, Ema
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
15.07
Godina
2022
Stranica
46
Mentor
Sander, Aleksandra
Ključne riječi
biodizel ; kapljevinska ekstrakcija ; transesterifikacija ; niskotemperaturna eutektička otapala ; pročišćavanje
(biodiesel ; liquid extraction ; transesterification ; deep eutectic solvents ; purification)
Sažetak
Biodizel je smjesa alkilnih estera masnih kiselina i najčešće se proizvodi iz jestivih biljnih ulja ili životinjskih masti. Smatra se čistom, biorazgradivom i netoksičnom alternativom za dizelsko gorivo. Da bi njegova proizvodnja i upotreba bila održivi, potrebno ga je sintetizirati iz nejestivih otpadnih sirovina. Time se smanjuje problem odlaganja otpada i izbjegavaju etički konflikti povezani s korištenjem prehrambenih namirnica u svrhu proizvodnje energenata. Obzirom na veliku globalnu proizvodnju i potrošnju kave, njezin otpadni talog smatra se potencijalnom sirovinom za proizvodnju biodizela zbog visokog udjela ulja te velike dostupnosti u cijelom svijetu. Tema ovog rada je sinteza biodizela iz otpadnog taloga kave. Ulje koje je sirovina za proizvodnju biodizela, dobiveno je procesom ekstrakcije iz kave Soxhlet metodom te ga je bilo potrebno pročistiti kapljevinskom ekstrakcijom s niskotemperaturnim eutektičkim otapalom kako bi se smanjio udio slobodnih masnih kiselina u samom ulju. Biodizel je proizveden iz ekstrahiranog ulja procesom transesterifikacije uz lužnati katalizator. Dobiveni biodizel pročišćen je kapljevinskom ekstrakcijom kojom je uklonjen sav zaostali glicerol u biodizelu. Tijekom rada istražen je utjecaj reakcijskih uvjeta na učinkovitost procesa te mogućnost primjene ekološki prihvatljivih otapala u procesu proizvodnje biodizela. Dobiveni biodizel namješan je s dizelskim gorivom te je odrađena fizikalno- kemijska karakterizacija uzorka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
MRRFEU-KK.01.1.1.04.0070 - Razvoj sustava za ispitivanje višefaznih strujanja i izgaranja s ciljem povećanja istraživačkih aktivnosti znanstvenog i poslovnog sektora (RESIN) (Vujanović, Milan, MRRFEU - KK.01.1.1.04.) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Aleksandra Sander
(mentor)