Pregled bibliografske jedinice broj: 1218023
Odnos mračne trijade, samokontrole i sklonosti za preuzimanje rizika kod zaposlenih
Odnos mračne trijade, samokontrole i sklonosti za preuzimanje rizika kod zaposlenih // Coping with Crisis: Pathways towards Resilience - Book of Abstracts / Pačić-Turk, Ljiljana ; Žutić, Maja (ur.).
Zagreb, 2021. str. 185-185 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1218023 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Odnos mračne trijade, samokontrole i sklonosti za
preuzimanje rizika kod zaposlenih
(Relationship between the Dark triad, self control
and risk-taking)
Autori
Maravić, Lana ; Andreis, Lea ; Milas, Goran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Coping with Crisis: Pathways towards Resilience - Book of Abstracts
/ Pačić-Turk, Ljiljana ; Žutić, Maja - Zagreb, 2021, 185-185
Skup
3. međunarodni znanstveno-stručni skup Odjela za psihologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta “Suočavanje s kriznim situacijama – putevi jačanja otpornosti”
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 09.12.2021. - 11.12.2021
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
mračna trijada, samokontrola, rizik
(The Dark triad, self control, risk)
Sažetak
Mračna trijada okuplja narcizam, makijavelizam i psihopatiju prisutne van kliničke populacije, u normalnom rasponu funkcioniranja. Stoga nije upitno posjedujemo li mračne osobine, već u kojoj mjeri i kako se one odražavaju na naše svakodnevno funkcioniranje. U svakodnevnom odlučivanju i ponašanju prisutan je i rizik povezan s osobinama ličnosti podjednako iz domene mračne trijade i Velepetorog modela ličnosti. Pretpostavlja se da je samokontrola uključena u proces donošenja odluka koji dovodi do rizičnog ponašanja, a također je povezana s mračnom trijadom. Ovim se istraživanjem nastojalo ispitati odnos osobina mračne trijade, samokontrole i sklonosti riziku. Istraživanje je provedeno online putem. Prvi dio istraživanja uključivao je sociodemografska pitanja (dob, spol, mjesto stanovanja, zaposlenost), a zatim su redom slijedile: Kratka skala mračne trijade, Kratka skala samokontrole i Upitnik sklonosti za preuzimanje rizika. Sklonost preuzimanja rizika ispitivana je na pet životnih domena: financijskoj, zdravstvenoj, rekreacijskoj, etičkoj i društvenoj. Istraživanje su ispunila 362 sudionika, a analiza se provodila na (pod)uzorku sudionika koji su trenutno zaposleni dulje od 6 mjeseci (n=290). Utvrđene su značajne pozitivne povezanosti narcizma i psihopatije sa svim domenama rizika, a makijavelizma s etičkim, financijskim i zdravstvenim rizikom. Samokontrola je pokazala značajnu pozitivnu povezanost s narcizmom i negativnu s makijavelizmom, psihopatijom, etičkim, zdravstvenim i ukupnim rizikom. Pokazalo se da je ukupna sklonost za preuzimanja rizika objašnjiva na temelju narcizma, psihopatije i samokontrole dok se makijavelizam nije pokazao kao značajan prediktor. S obzirom na postotak objašnjene varijance (R2=0, 196), zaključujemo da su psihopatija, narcizam i samokontrola bitni prediktori sklonosti preuzimanja rizika, ali razmjerno skromna proporcija objašnjene varijance upućuje da bi uz njih trebalo bi uključiti i neke druge konstrukte za potpunije objašnjenje i razumijevanje ovog konstrukta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb,
Klinička bolnica "Dubrava",
Fakultet hrvatskih studija, Zagreb