Pregled bibliografske jedinice broj: 1217762
Značaj i položaj nacionalnih manjina u Hrvatskoj – demografski i sociološki pristup
Značaj i položaj nacionalnih manjina u Hrvatskoj – demografski i sociološki pristup, 2022., diplomski rad, diplomski, Fakultet hrvatskih studija/Odsjek za sociologiju, Zagreb
CROSBI ID: 1217762 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Značaj i položaj nacionalnih manjina u Hrvatskoj –
demografski i sociološki pristup
(The Significance and Position of National Minorities
in Croatia – Demographic and Sociological Approach)
Autori
Tajana Polanec
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet hrvatskih studija/Odsjek za sociologiju
Mjesto
Zagreb
Datum
26.09
Godina
2022
Stranica
53
Mentor
Komušanac, Monika
Ključne riječi
nacionalne manjine, etničko-demografska slika, ratna zbivanja, integracija nacionalnih manjina, stavovi i percepcije
(national minorities, ethnic-demographic picture, war events, integration of national minorities, attitudes and perceptions)
Sažetak
Rad se bavi analizom prostornog razmještaja nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj te promjenama etničko-demografske slike kroz povijest s naglaskom na ratna zbivanja koja su počela 1990- ih godina. S obzirom na velik broj nacionalnih manjina koje se nalaze na prostoru Hrvatske, rad će pojasniti pravni, formalni, zakonodavni i institucijski položaj unutar Hrvatske u odnosu na hrvatsko stanovništvo. Jedan od glavnih problema s kojim se Hrvatska susreće je integracija stanovnika nacionalnih manjina u hrvatsko društvo. Nakon stupanja na snagu Ugovora u Amsterdamu 1991. godine, počinje razvoj integracijske politike na području Europske unije, samim time i u Hrvatskoj. Europska unija je uvelike utjecala na razvoj integracijske politike nacionalnih manjina iako je Hrvatska imala donekle razvijenu integracijsku politiku u doba SFRJ. Tijek razvoja integracijskih politika je bio dugotrajan proces koji je doveo do značajnih rezultata u integraciji nacionalnih manjina u Hrvatskoj. Korištenjem podataka preuzetih sa službenih stranica Državnog zavoda za statistiku, kao i znanstvenih članaka, prikazan je tijek etničkih promjena hrvatskih prostora u razdoblju od kraja Drugog svjetskog rata pa do prve polovice 20. stoljeća. Usporedbom dvaju istraživanja o stavovima i percepcijama hrvatskog stanovništva o nacionalnim manjinama izdvojeni su zaključci o otvorenosti, odnosno zatvorenosti društva spram nacionalnih manjina i migranata. Analizom spomenutih istraživanja dolazi se do mogućih rješenja za promjenu tih percepcija i stavova stanovništva u budućnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija, Demografija