Pregled bibliografske jedinice broj: 1216946
URBANISTIČKI MODELI OBNOVE BLOKOVA KAO DIO CJELOVITE OBNOVE ZAŠTIĆENE POVIJESNE CJELINE GRADA ZAGREBA – 1. etapa (Donji grad)
URBANISTIČKI MODELI OBNOVE BLOKOVA KAO DIO CJELOVITE OBNOVE ZAŠTIĆENE POVIJESNE CJELINE GRADA ZAGREBA – 1. etapa (Donji grad), 2021. (elaborat/studija).
CROSBI ID: 1216946 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
URBANISTIČKI MODELI OBNOVE BLOKOVA KAO DIO
CJELOVITE OBNOVE
ZAŠTIĆENE POVIJESNE CJELINE GRADA ZAGREBA – 1.
etapa (Donji grad)
(URBAN PLANNING MODELS OF BLOCK RENEWAL AS PART OF
THE COMPLETE RENEWAL OF THE PROTECTED HISTORICAL
URBAN ENTITY OF THE CITY OF ZAGREB - Phase 1.
Lower Town)
Autori
Jukić, Tihomir ; Gašparović, Sanja ; Mrđa, Ana ; Perkov, Kristina
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, elaborat/studija
Godina
2021
Ključne riječi
urbana obnova ; smjernice za obnovu ; tipovi preobrazbe bloka
(urban urban renewal ; renewal guidelines ; block transformation types)
Sažetak
Provedeno istraživanje pod nazivom URBANISTIČKI MODELI OBNOVE BLOKOVA KAO DIO CJELOVITE OBNOVE ZAŠTIĆENE POVIJESNE CJELINE GRADA ZAGREBA – 1. etapa (Donji grad), urbanističke smjernice za obnovu prvi je dio istraživanja koji se odnosi isključivo na prostor Donjega grada, a slijedi 2. dio za prostor Gornjega grada i Kaptola. To je urbanistička tematska cjelina, odnosno jedno od 12 zasebnih istraživanja provedenih u sklopu PROGRAMA CJELOVITE OBNOVE POVIJESNE URBANE CJELINE GRADA ZAGREBA za čiju je izradu zadužen Zavod za prostorno uređenje Grada Zagreba, a sve prema čl. 12. st. 3. Zakona o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko- zagorske županije i Zagrebačke županije (NN br. 102/20). Istraživanje je trajalo od studenog 2020. do veljače 2021. Istraženo je desetak tema najvažnijih za osmišljavanje koncepta i provedbu cjelovite obnove blokova. Rezultati istraživanja upozorili su na moguća ograničenja u procesu obnove koja se mogu podijeliti na ona koja se pojavljuju već pri izradi urbanističkog dijela programa obnove, kao i ona koja je moguće očekivati u provedbi urbanističkih smjernica u procesu cjelovite obnove. Analizom svih 168 blokova Donjega grada, a unutar navedenog cjelovitog modela obnove, ponuđena su četiri karakteristična tipa obnove blokova s obzirom na njihove strukturalne i funkcionalne preobrazbe, kao i imovinskopravnu mogućnost provedbe, a sve sagledavano u kraćem ili duljem razdoblju realizacije. Predložene tipove je moguće, uz manje prilagodbe, primjenjivati na većem dijelu blokova Donjega grada. Osmišljavanje i uspostava cjelovitoga modela urbane obnove za Donji grad, koja mora uključiti i organizacijsku i financijsku strukturu, ne isključuju aktivnosti koje se već sada mogu provoditi prema postojećim zakonskim propisima i prostornoplanskoj dokumentaciji. Temeljem urbanističkog modela u procesu obnove trebalo bi ostvariti neke od najvažnijih ciljeva: uspostavljanje interdisciplinarnog pristupa i participacije stanovnika, omogućavanje strukturne promjene na razini bloka i njegove unutrašnjosti, zadržavanje postojećih i privlačenje novih stanovnika, uspostavljanje mjera uravnoteženja omjera stanovanja, turizma i poslovnih sadržaja, unaprjeđenje javnog gradskog prometa, destimuliranje tranzitnog prometa kroz Donji grad, unaprjeđenje i prilagodba koncepta parkiranja/garažiranja, implementiranje koncepta zelene infrastrukture, uspostavljanje ravnomjernijeg rasporeda i udjela zelenih površina, sadržajno/tematsko profiliranje pojedinih predjela grada te provedba nužne modernizacije i prilagodba suvremenim potrebama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Arhitektonski fakultet, Zagreb