Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 1216605

ZNAČENJE GLAZBENOG ODGOJA I OBRAZOVANJA KOD PLATONA I ARISTOTELA


Šimunović, Zrinka
ZNAČENJE GLAZBENOG ODGOJA I OBRAZOVANJA KOD PLATONA I ARISTOTELA // Marsonia: časopis za društvena i humanistička istraživanja, 1 (2022), 1; 133-139 (podatak o recenziji nije dostupan, pregledni rad, znanstveni)


CROSBI ID: 1216605 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
ZNAČENJE GLAZBENOG ODGOJA I OBRAZOVANJA KOD PLATONA I ARISTOTELA
(THE MEANING OF MUSIC EDUCATION IN PLATO AND ARISTOTLE)

Autori
Šimunović, Zrinka

Izvornik
Marsonia: časopis za društvena i humanistička istraživanja (2939-4368) 1 (2022), 1; 133-139

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni

Ključne riječi
društvo ; filozofi ; glazbeno obrazovanje ; stara Grčka
(ancient Greece ; musical education ; philosophers ; society)

Sažetak
Važnost glazbenog obrazovanja i glazbe u razvoju društva u cjelini nikada nije bila veća i značajnija kao u vrijeme stare Grčke. Sukladno ciljevima tadašnjeg filozofskog obrazovanja, odgoj i obrazovanje služili su određenom društvenom poretku i ciljevima građanskog društva. Najveći zagovornici i utemeljitelji glazbenog obrazovanja u to vrijeme bili su grčki filozofi Platon i Aristotel. Prema Platonu, glazba ima velik utjecaj na cijelo ljudsko biće, a posebno na samom početku odgoja. Stoga su, prema Platonu, majke prvi učitelji glazbe svojoj djeci. Platon je zagovarao vokalnu glazbu, a ulogu instrumentalne glazbe smatrao je samo pratnjom pjevanju. U svojim je stavovima bio tradicionalniji i konzervativniji od Aristotela. Oba su se filozofa slagala oko važnosti i najvećeg utjecaja glazbe kod paideie, tj. odgoja i obrazovanja mlade osobe. Za razliku od Platona, Aristotelovi su tekstovi uglavnom prijedlozi i primjeri što bi sve glazba i ples trebali biti u jednoj državi. Aristotel je bio više usredotočen na odgoj slušatelja koji razlikuje kvalitetnu od nekvalitetne glazbe te na upotrebu glazbenih aktivnosti, pjevanja, sviranja i plesa kao korisnog načina provođenja slobodnog vremena. Ideje ovih velikih mislilaca i danas su ključne u raspravama na temu položaja i budućnosti nastave glazbe u školama.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Glazbena umjetnost, Obrazovne znanosti (psihologija odgoja i obrazovanja, sociologija obrazovanja, politologija obrazovanja, ekonomika obrazovanja, antropologija obrazovanja, neuroznanost i rano učenje, pedagoške discipline)



POVEZANOST RADA


Ustanove:
Sveučilište u Slavonskom Brodu

Profili:

Avatar Url Zrinka Šimunović (autor)

Poveznice na cjeloviti tekst rada:

hrcak.srce.hr

Citiraj ovu publikaciju:

Šimunović, Zrinka
ZNAČENJE GLAZBENOG ODGOJA I OBRAZOVANJA KOD PLATONA I ARISTOTELA // Marsonia: časopis za društvena i humanistička istraživanja, 1 (2022), 1; 133-139 (podatak o recenziji nije dostupan, pregledni rad, znanstveni)
Šimunović, Z. (2022) ZNAČENJE GLAZBENOG ODGOJA I OBRAZOVANJA KOD PLATONA I ARISTOTELA. Marsonia: časopis za društvena i humanistička istraživanja, 1 (1), 133-139.
@article{article, author = {\v{S}imunovi\'{c}, Zrinka}, year = {2022}, pages = {133-139}, keywords = {dru\v{s}tvo, filozofi, glazbeno obrazovanje, stara Gr\v{c}ka}, journal = {Marsonia: \v{c}asopis za dru\v{s}tvena i humanisti\v{c}ka istra\v{z}ivanja}, volume = {1}, number = {1}, issn = {2939-4368}, title = {ZNA\v{C}ENJE GLAZBENOG ODGOJA I OBRAZOVANJA KOD PLATONA I ARISTOTELA}, keyword = {dru\v{s}tvo, filozofi, glazbeno obrazovanje, stara Gr\v{c}ka} }
@article{article, author = {\v{S}imunovi\'{c}, Zrinka}, year = {2022}, pages = {133-139}, keywords = {ancient Greece, musical education, philosophers, society}, journal = {Marsonia: \v{c}asopis za dru\v{s}tvena i humanisti\v{c}ka istra\v{z}ivanja}, volume = {1}, number = {1}, issn = {2939-4368}, title = {THE MEANING OF MUSIC EDUCATION IN PLATO AND ARISTOTLE}, keyword = {ancient Greece, musical education, philosophers, society} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font