Pregled bibliografske jedinice broj: 1216493
Utjecaj pandemije COVID-19 na poslovanje fitnes i rekreacijskih centara grada Osijeka
Utjecaj pandemije COVID-19 na poslovanje fitnes i rekreacijskih centara grada Osijeka // 30. ljetna škola kineziologa Republike Hrvatske - Kineziologija u Europi Izazovi promjena / Leko, Goran (ur.).
Zagreb: Hrvatski kineziološki savez (HKS), 2022. str. 1633-1639 (poster, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1216493 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj pandemije COVID-19 na poslovanje fitnes i
rekreacijskih centara grada Osijeka
(The impact of the COVID-19 pandemic on the
operation of fitness and recreation centers of the
city of Osijek)
Autori
Vulić, Domagoj ; Lovrinčević, Jurica ; Rastovski, Dražen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
30. ljetna škola kineziologa Republike Hrvatske - Kineziologija u Europi Izazovi promjena
/ Leko, Goran - Zagreb : Hrvatski kineziološki savez (HKS), 2022, 1633-1639
ISBN
978-953-317-070-1
Skup
30. ljetna škola kineziologa Republike Hrvatske: Kineziologija u Europi Izazovi promjena: Međunarodni znanstveno- stručni skup
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 29.06.2022. - 02.07.2022
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kineziologija ; tjelesno vježbanje ; poslovna kriza ; fitnes industrija
(kinesiology ; physical exercise ; business crisis ; fitness industry)
Sažetak
Pandemija COVID-19 predstavlja značajan javnozdravstveni problem. Tijekom pandemije razina sedentarnog ponašanja se povećava, a razina tjelesne aktivnosti smanjuje. Cilj ovog rada bio je utvrditi eventualni utjecaj pandemije na ukupan broj vježbača u fitnes i rekreacijskim centrima u gradu Osijeku. Anketnim upitnikom prikupljeni su podaci od 16 fitnes i rekreacijskih centara što predstavlja gotovo cijeli uzorak fitnes i rekreacijskih centara u gradu Osijeku. Analizirane su razlike između 2019. i 2022. godine u broju vježbača koji samostalno vježbaju i onih koji vježbaju na grupnim treninzima u fitnes i rekreacijskim centrima. Uz to, utvrđuje se i razlika u broju grupnih treninga, grupa i veličini grupe te broju zaposlenih. Dobiveni rezultati pokazuju da postoji statistički značajna razlika u broju samostalnih mjesečnih korisnika, broju polaznika grupnih treninga kao i ukupnom broju grupa i grupnih treninga. Broj zaposlenih i broj članova po grupi nije se značajno mijenjao. Može se pretpostaviti da su uvjeti ograničenog kretanja utjecali na navike vježbača i smanjili njihovu brojnost u fitnes i rekreacijskim centrima. Niske razine tjelesne aktivnosti mogu negativno utjecati na zdravlje, stoga je potrebno promovirati tjelesnu aktivnost od strane fitnes centara s ciljem povećanja broja redovnih korisnika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kineziologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Kineziološki fakultet Osijek