Pregled bibliografske jedinice broj: 1216293
Prepoznavanje leksema u trogirskome govoru među trima generacijama govornika
Prepoznavanje leksema u trogirskome govoru među trima generacijama govornika // Mediteran kao identitetska odrednica: jezik, književnost, kultura i novi mediji / Vickov, Gloria ; Brešan Ančić, Tanja ; Lasić, Josip (ur.).
Split: Filozofski fakultet Sveučilišta u Splitu, 2021. str. 30-30
CROSBI ID: 1216293 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prepoznavanje leksema u trogirskome govoru
među trima generacijama govornika
(Recognizing the lexemes in Trogir speech
among three generations of speakers)
Autori
Đorđević, Jelena ; Runjić-Stoilova, Anita
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Mediteran kao identitetska odrednica: jezik, književnost, kultura i novi mediji
Urednik/ci
Vickov, Gloria ; Brešan Ančić, Tanja ; Lasić, Josip
Izdavač
Filozofski fakultet Sveučilišta u Splitu
Grad
Split
Godina
2021
Raspon stranica
30-30
ISBN
978-953-352-073-5
Ključne riječi
trogirski govor ; leksičke domene ; aktivni leksik ; pasivni leksik
(Trogir speech ; lexical domains ; active lexicon ; passive lexicon)
Sažetak
Jezici, narječja i mjesni govori mijenjaju se, a neki i izumiru pod utjecajem globalizacije. Velike se promjene događaju u hrvatskom standardnom jeziku, njegovim narječjima i mjesnim govorima, osobito u posljednjih tridesetak godina, i to na svim jezičnim razinama. Ovaj se rad bavi leksičkom razinom trogirskoga govora, a cilj je rada bio utvrditi stupanj prepoznavanja, odnosno razumijevanja leksema među trima generacijama Trogirana. Izdvojeno je 235 leksema iz dvaju rječnika trogirskoga govora: iz Rječnika trogirskog cakavskog govora autorā Duška Geića i Mirka Slade Šilovića te iz Rječnika i gramatike trogirskoga cakavskog govora Duška Geića. Leksemi su podijeljeni u šest domena: ljudi, odjeća, obuća i modni dodatci, priroda, osobine ljudi i životinja, jelo i piće te dom. Provedeno je ispitivanje prepoznavanja odabranih leksema pisanim upitnikom među 21 ispitanikom različite dobi, od toga je po sedam ispitanika bilo starije, srednje i mlađe generacije. Ispitanici su trebali odgovoriti prepoznaju li leksem i ako prepoznaju, trebali su navesti njegovo značenje. Odgovori ispitanika određuju njihovo subjektivno znanje, odnosno njihovu svjesnost o poznavanju značenja leksema te njihovo objektivno znanje, odnosno stvarno poznavanje značenja leksema. Rezultati su potvrdili pretpostavke o tomu da će postojati razlike u prepoznavanju značenja leksema među trima generacijama govornika, i to u korist najstarije generacije te da će se javiti razlike u subjektivnom i objektivnom poznavanju leksema, odnosno svijesti o poznavanju značenja leksema i njegovom stvarnom poznavanju. Ta je razlika najočitija kod mlađe generacije. Također, u istraživanju su se kristalizirale neke sustavnosti u prepoznavanju u određenim leksičkim domenama. Prema očekivanjima postoje i razlike u razini subjektivnog i objektivnog znanja ispitanika, odnosno njihove svijesti o znanju i stvarnog znanja. Istraživanje prikazuje aktualno stanje trogirskoga govora na razini leksika te doprinosi saznanju koliko pojedini leksemi s vremenom i pod utjecajem različitih čimbenika prelaze iz aktivnoga u pasivni leksik.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija, Interdisciplinarne humanističke znanosti, Kognitivna znanost (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, društvene i humanističke znanosti)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet u Splitu