Pregled bibliografske jedinice broj: 1216131
Priprava finih prašaka La1-xSrxMnO3 mljevenjem
Priprava finih prašaka La1-xSrxMnO3 mljevenjem, 2022., diplomski rad, preddiplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 1216131 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Priprava finih prašaka La1-xSrxMnO3 mljevenjem
(Preparation of fine La1-xSrxMnO3 powders by milling)
Autori
Vuković, Lucija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
22.09
Godina
2022
Stranica
27
Mentor
Macan, Jelena
Neposredni voditelj
Žužić, Andreja
Ključne riječi
koprecipitacija ; mljevenje ; prevlake ; stroncijem dopiran lantanov manganit
(coatings ; coprecipitation ; milling ; strontium-doped lanthanum manganite)
Sažetak
Cilj rada bio je pripremiti fine praške La1-xSrxMnO3 mljevenjem. La1-xSrxMnO3 dobiven je postupkom koprecipitacije, u kojem se dodaje precipitacijski reagens NH4HCO3 koji smanjuje topljivost i nastaje talog. Dobiveni talog žaren je pri 1200 °C pri čemu dolazi do gubitka karbonata iz uzorka i kristalizacije La1-xSrxMnO3. Struktura i sastav dobivenih prašaka karakterizirani su metodom rendgenske analize (XRD) kojom je dokazan sastav manganitne faze u žarenim uzorcima i karbonatne faze u prekursoru. Infracrvenom spektroskopijom (FTIR) potvrđene su karbonatne vrpce u prekursoru, prisutnost željene ionske veze u žarenom uzorku, i dokazano je postojanje Mn-O-Mn veze u mljevenim žarenim uzorcima. Žareni uzorci dalje su mljeveni u mlinu u različitim vremenskim intervalima od jednog, dva i tri sata da bi se ispitao utjecaj duljine mljevenja na svojstva nastalih prašaka. Dodatno je provedeno mokro mljevenje u etanolu u trajanju od dva sata. Iz finih prašaka dobivenih mljevenjem pripremljene su zatim tanke prevlake. Prašci su prethodno homogenizirani u ahatnom tarioniku s otopinom poli-vinilidenfluorida u 1-metil-2-pirolidinonu kako bi se dobila homogena pasta, a zatim su na predmetnim stakalcima izvučene prevlake debljine 20 μm doctor blade tehnikom. Morfologija dobivenih prevlaka istražena je pretražnim elektronskim mikroskopom (SEM). Dobivene keramičke prevlake slabo prianjaju uz podlogu i skidaju se dodirom. Stoga ovaj pristup nije pogodan za dobivanje tankih keramičkih prevlaka La1-xSrxMnO3.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2018-01-5246 - Nanokompoziti s perovskitima za fotovoltaike, fotokatalizu i senzoriku (NanoPeroPhotoSens) (Gajović, Andreja, HRZZ - 2018-01) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb