Pregled bibliografske jedinice broj: 1215989
Utjecaj konzervacijske obrade na poljski vodni kapacitet i gustoću pakiranja čestica tla u uvjetima klimatskih promjena
Utjecaj konzervacijske obrade na poljski vodni kapacitet i gustoću pakiranja čestica tla u uvjetima klimatskih promjena // Zbornik radova 57. hrvatski i 17. međunarodni simpozij agronoma / Majić, Ivana ; Antunović, Zvonko (ur.).
Vodice: Fakultet agrobiotehničkih znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2022. str. 703-707 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1215989 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj konzervacijske obrade na poljski vodni kapacitet i gustoću pakiranja čestica tla u uvjetima klimatskih promjena
(Influence of conservation soil tillage on field water capacity and packing density under climate change)
Autori
Vukadinović, Vesna ; Jug, Irena ; Đurđević, Boris ; Brozović, Bojana ; Bertić, Larisa ; Miklavčić, Darko ; Jug, Danijel
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova 57. hrvatski i 17. međunarodni simpozij agronoma
/ Majić, Ivana ; Antunović, Zvonko - Vodice : Fakultet agrobiotehničkih znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2022, 703-707
Skup
57. hrvatski i 17. međunarodni simpozij agronoma
Mjesto i datum
Vodice, Hrvatska, 19.06.2022. - 24.06.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
konzervacijska obrada, zbijanje, poljski vodni kapacitet, gustoća pakiranja
(conservation tillage, soil compaction, field water capacity, packing density)
Sažetak
Istraživanja u Čačincima i Križevcima tijekom 2021. godine imala su za cilj utvrditi utjecaj tipa tla (na lokalitetu Čačinci - Stagnosol i na lokalitetu Križevci - Gleysol), sustava obrade (ST – standardna obrada, CTD – konzervacijska obrada duboka i CTS – konzervacijska obrada plitka) i dubine tla (0 – 20 i 20 – 40 cm), kao i njihovih interakcija na poljski vodni kapacitet (PVK) i gustoću pakiranja (Gp). Sadržaj gline u Stagnosolu kretao se od 31, 82 % (na dubini 0 – 20 cm) do 35, 23 % (na dubini 20 – 40 cm), a u Gleysolu od 8, 84 % (na dubini 0 – 20 cm) do 10, 37 % (na dubini 20 – 40 cm). Tekstura tla u Stagnosolu je praškasto glinasta ilovača (PrGI), a praškasta (Pr) u Gleysolu. Na vrijednosti PVK je značajno utjecao tip tla, obrada i dubina, te su utvrđene značajne interakcije tipa tla s obradom i tipa tla s dubinom. Najveći PVK izmjeren je na Gleysolu na CTS tretmanu (46, 14 %) i na dubini 20 – 40 cm (46, 25 %), dok je najmanji PVK izmjeren na Stagnosolu na CTD tretmanu (30, 34 %) i na dubini 20 - 40 cm (33, 28 %). Gustoća pakiranja je bila pod značajnim utjecajem tipa tla. Utvrđene su značajne interakcije između tipa tla s obradom i tipa tla s dubinom. Najmanja gustoća pakiranje izmjerena je na Gleysolu na CTD tretmanu (1, 42 g cm-3) i na dubini 20 -40 cm (1, 44 g cm-3). Najveća gustoća pakiranje izmjerena je na Stagnosolu na CTD tretmanu (2, 02 g cm-3) i na dubini od 20 - 40 cm (1, 93 g cm-3).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2020-02-2647 - Procjena konzervacijske obrade tla kao napredne metode uzgoja usjeva i prevencije degradacije tla (ACTIVEsoil) (Jug, Danijel, HRZZ - 2020-02) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek
Profili:
Irena Jug
(autor)
Boris Đurđević
(autor)
Vesna Vukadinović
(autor)
Danijel Jug
(autor)
Bojana Brozović
(autor)