Pregled bibliografske jedinice broj: 1215901
Utjecaj okolišne izloženosti i fizioloških čimbenika na bioakumulaciju metala u jetri štuke (Esox lucius)
Utjecaj okolišne izloženosti i fizioloških čimbenika na bioakumulaciju metala u jetri štuke (Esox lucius), 2022., diplomski rad, diplomski, Prirodoslovno-matematički fakultet / Biološki odsjek, Zagreb
CROSBI ID: 1215901 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj okolišne izloženosti i fizioloških čimbenika
na bioakumulaciju metala u jetri štuke (Esox lucius)
(Impact of environmental exposure and physiological
factors on metal bioaccumulation in the liver of
northern pike (Esox lucius))
Autori
Cvitanović, Marita
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet / Biološki odsjek
Mjesto
Zagreb
Datum
20.09
Godina
2022
Stranica
89
Mentor
Dragun, Zrinka ; Lajtner, Jasna
Ključne riječi
citosol ; bioraspoloživost ; ICP-MS ; Mrežnica
Sažetak
U ovome smo istraživanju odredili ukupne te prvi put i citosolske koncentracije 19 elemenata u jetrama štuka (Esox lucius) s dviju postaja na rijeci Mrežnici (REF: referentna ; DRT: postaja ispred nekadašnje tvornice tekstila). Koncentracije Bi, Cs, Cu, Fe, Se i Zn bile su više na DRT postaji kao znak utjecaja povijesnog onečišćenja, a Mn, Mo i Tl na REF postaji, vjerojatno uslijed utjecaja poljoprivrede, što se podudara s onečišćenjem vode i sedimenta rijeke Mrežnice. Visoka zastupljenost (>70%) u citosolskoj frakciji jetre zabilježena je za veći broj elemenata (npr., Ag, As, Bi, Cd, Cs, Cu), što upućuje na njihovu potencijalnu toksičnost. Utvrdili smo da veličina, spol i način ishrane štuka (veća ili manja zastupljenost ribe u prehrani) mogu utjecati na koncentracije nekih elemenata akumuliranih u njihovim jetrama. Koncentracije Bi, Cs i Fe bile su više u većim ribama, a Ca u manjim. Koncentracije Bi bile su više u ženkama, a Mo i Zn u mužjacima. Koncentracije As, Mn i Na bile su više u štukama sa zelenim jetrama (prehrana vjerojatno bogatija beskralješnjacima), a Bi, Cs i Fe u štukama sa žutim jetrama (prehrana vjerojatno bogatija ribama). Rezultati ovoga rada doprinose boljem poznavanju bioakumulacije metala/metaloida u jetri štuke kao značajnog bioindikatorskog organizma.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Biologija, Interdisciplinarne prirodne znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
--IP-2019-04-2636 - Biomolekule koje vežu metale i zdravstveni poremećaji kod slatkovodnih organizama izloženih industrijskom otpadu (METABIOM) (Dragun, Zrinka) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb,
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb