Pregled bibliografske jedinice broj: 1215114
Prilog raspravi o uvođenju potrošačkog stečaja: neka pitanja potrošačkog stečaja s međunarodnim/prekograničnim elementom
Prilog raspravi o uvođenju potrošačkog stečaja: neka pitanja potrošačkog stečaja s međunarodnim/prekograničnim elementom // Hrvatska pravna revija, (2013), 7-8; 61-68 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 1215114 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prilog raspravi o uvođenju potrošačkog stečaja:
neka pitanja potrošačkog stečaja s
međunarodnim/prekograničnim elementom
(Contribution to the debate on the introduction of
consumer bankruptcy: some consumer bankruptcy
issues with an international/cross-border element)
Autori
Bodul, Dejan ; Vuković, Ante
Izvornik
Hrvatska pravna revija (1332-8670)
(2013), 7-8;
61-68
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
potrošački stečaj ; prekogranični element ; ”forum shopping”
(consumer bankruptcy ; cross-border element ; "forum shopping")
Sažetak
Usklađivanje različitih postupovnih prava dobiva sve više na značaju, a na međunarodnom planu sve više se nadilaze razlike između pojedinih pravnih poredaka. Europska unija je u ovom trenutku savez od 28 suverenih država kojima je cilj uspostavljanje područja slobode, sigurnosti i pravde (Preambula 1. Uredbe 1346/2000.). U tom je pogledu bitna sudska praksa Europskog suda koja je postavila temelje ustavnog poretka Europske unije (Predmet 26/62 Van Gend en Loos v. Nederlandse Administratie der Belastingen, (1963) ECR 1. i predmet 6/64 Flaminio Costa v. ENEL (1964) ECR 585.). Da je Europska unija tvorevina u stanju nastajanja (lat. in statu nascendi), jasno je u prikazu trenutnog stanja i razvojnih tendencija pravnog usklađivanja na planu građanskog (privatnog) i insolvencijskog prava. Naime, djelatnosti poduzeća sve više imaju prekogranične učinke, pa su stoga sve više uređene pravom Unije. Dok insolventnost poduzeća također utječe na pravilno djelovanje unutarnjeg tržišta, pokazala se potreba za aktom Zajednice koji bi zahtijevao koordinaciju mjera koje se poduzimaju u vezi s imovinom insolventnog dužnika. Potreba za takvom regulativom vidljiva je i u odnosu na potrošače kao privatne dužnike. Oni učestalo putuju, kupuju u inozemstvu te sklapaju ugovore o kreditu sa stranim kreditnim institucijama. Budući da se sele iz jedne u drugu državu i zapošljavaju u državi različitoj od one u kojoj prebivaju, namirenje dugova na prekograničnoj/međunarodnoj razini postaje sve raširenije, a potreba za učinkovitijim reguliranjem nužnija. Cilj rada je ukazati na potencijalne probleme u reguliranju potrošačkog stečaja s međunarodnim/prekograničnim elementom koji se mogu pojaviti ulaskom Republike Hrvatske u jedinstveni pravni prostor Europske unije budući da je pravna zbilja mnogo kompliciranija i često prožeta mnogim nejasnoćama i nepoznanicama koje se tiču ciljeva koji se žele postići učinkovitim stečajnim postupkom: skraćenim trajanjem postupka, boljim namirenjem vjerovnika i nižim troškovima postupka. Ključne riječi: potrošački stečaj, prekogranični element, forum shopping.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo