Pregled bibliografske jedinice broj: 1214840
Primjena punog faktorskog plana i metode odzivnih površina za određivanje učinka mikroplastike na stanične linije zdravog i tumorskog porijekla
Primjena punog faktorskog plana i metode odzivnih površina za određivanje učinka mikroplastike na stanične linije zdravog i tumorskog porijekla, 2022., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 1214840 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena punog faktorskog plana i metode odzivnih
površina za određivanje učinka mikroplastike na
stanične linije zdravog i tumorskog porijekla
(Application the Full Factorial Plan and Response
Surface Methodology to determine the effect of
microplastics on healthy and tumor cell lines)
Autori
Polonji, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
16.09
Godina
2022
Stranica
73
Mentor
Kučić Grgić, Dajana ; Knežević, Jelena
Neposredni voditelj
Miloloža, Martina
Ključne riječi
Mikroplastika ; Polistiren ; WI-38 ; H1299 ; A549
(Microplastics ; Polystyrene ; WI-38 ; H1299 ; A549)
Sažetak
Pretjerana uporaba plastičnih materijala i loše gospodarenje plastičnim otpadom stvorili su rastući problem u pogledu onečišćenja okoliša te utjecaja na žive organizme koji u njemu žive, pa tako i čovjeka. Poseban naglasak se u sklopu novijih znanstvenih istraživanja stavlja na mikroplastiku, koja nastaje kao posljedica fragmentacije plastičnog otpada uslijed izlaganja okolišnih uvjetima. Ova vrsta plastike predstavlja specifičnu opasnost, budući da se zbog svoje veličine olakšano kreće kroz ekosustave, uklapa u hranidbene lance i akumulira u živim jedinkama na koje potom ima potencijalno štetne učinke. U ovome radu provedeno je ispitivanje učinka mikročestica polistirena na relativno preživljenje humanih plućnih staničnih linija zdravog (WI-38) i tumorskog porijekla (H1299 i A549) u ovisnosti o rasponu veličina čestica mikroplastike, koncentraciji otopina mikroplastike kojim su stanice tretirane i vremenu izlaganja. Kako bi se ustanovilo relativno preživljenje testnih staničnih kultura proveden je MTT test, a programom Desing Expert 7.1.5. određeni su eksperimentalni uvjeti kojima je postignut najštetniji učinak mikroplastike na ispitne stanične linije, odnosno uvjeti pri kojima je relativno preživljenje stanica bilo najniže. Za staničnu liniju WI-38 minimalno preživljenje ustanovljeno je pri: 157, 01 μm (veličina čestica PS-a), 0, 50 μg/mL (koncentracija otopina PS-a) i 39, 74 sata (vrijeme izlaganja), a značajni procesni parametri bili su koncentracija i veličina čestica. Za H1299 najniže preživljenje ostvarilo se pri: 103, 11 μm (veličina čestica PS- a), 1, 00 μg/mL (koncentracija otopina PS-a) i 24 sata (vrijeme izlaganja), pri čemu su značajni procesni parametri bili koncentracija i vrijeme izlaganja. Stanična linija A549 najmanje preživljenje imala je pri: 200 μm (veličina čestica PS-a), 2, 00 μg/mL (koncentracija otopina PS-a) i 51, 17 sata (vrijeme izlaganja), dok je značajni procesni parametar bio isključivo vrijeme. Prema dobivenim rezultatima zaključeno je da štetan učinak mikroplastike PS-a u pogledu smanjenja relativnog preživljenja postoji, te da s obzirom na vrstu ispitne stanične linije može ovisiti o veličini čestica PS-a, koncentraciji otopina i vremenu izlaganja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2019-04-9661 - Primjena naprednih tehnologija obrade voda za uklanjanje mikroplastike (AdWaTMiR) (Bolanča, Tomislav, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
HRZZ-IP-2016-06-1441 - Genetički i epigenetički biomarkeri urođene imunosti u KOPB-u i karcinomu pluća (LungInflaCare) (Knežević, Jelena, HRZZ - 2016-06) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb,
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb