Pregled bibliografske jedinice broj: 1214378
Karcinom vrata maternice i Nacionalni program probira karcinoma vrata maternice u Hrvatskoj: izazovi i mogućnosti
Karcinom vrata maternice i Nacionalni program probira karcinoma vrata maternice u Hrvatskoj: izazovi i mogućnosti // Zbornik sažetaka stručnog skupa: HPV test kao primarni test probira karcinoma vrata maternice – Zagreb / Vraneš, Jasmina ; Lubin Sternak, Sunčanica ; Marijan, Tatjana ; Lukšić, Ivana (ur.).
Zagreb: Nastavni zavod za javno zdravstvo, 2022. str. 1-1 (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1214378 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Karcinom vrata maternice i Nacionalni program
probira karcinoma vrata maternice u Hrvatskoj:
izazovi i mogućnosti
(Cervical cancer and the National Cervical Cancer
Screening Program in Croatia: challenges and
opportunities)
Autori
Nemeth Blažić, Tatjana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Zbornik sažetaka stručnog skupa: HPV test kao primarni test probira karcinoma vrata maternice – Zagreb
/ Vraneš, Jasmina ; Lubin Sternak, Sunčanica ; Marijan, Tatjana ; Lukšić, Ivana - Zagreb : Nastavni zavod za javno zdravstvo, 2022, 1-1
Skup
Stručni skup HPV test kao primarni test probira karcinoma vrata maternice
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 12.09.2022
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
karcinom vrata maternice, epidemiologija, nacionalni program probira raka vrata maternice, Hrvatska
(cervical cancer, epidemiology, national cervical cancer screening program, Croatia)
Sažetak
Prema epidemiološkim podacima u Hrvatskoj je u posljednjih desetak godina od raka vrata maternice oboljelo 3200 žena. Prema posljednjim podacima Registra za rak u 2019. godini zabilježeno je 269 novooboljelih žena od ove maligne bolesti (12, 8/100 000), a 2020. godine umrlo je 126 žena (6, 1/100 000). Rak vrata maternice se javlja u nešto mlađoj dobi nego druga sijela raka - 30% novooboljelih žena bilo je mlađe od 50 godina, a 37% umrlih mlađe od 60 godina. Prema procjenama Europske komisije za 2020. godinu, Hrvatska se nalazi na 11. mjestu od 27 zemalja Europske unije po stopama incidencije i mortaliteta od raka vrata maternice. U Hrvatskoj se više od 50 godina provodi oportunistički probir raka vrata maternice, a 2012. godine je započeo nacionalni program organiziranog probira uz pozivanje žena u dobi od 25 do 64 godine koje nisu u posljednje tri godine napravile PAPA test. Nakon prvog ciklusa pozivanja, program je u 2016. godine zaustavljen radi tehničkih i infrastrukturnih poboljšanja. Aktivnosti programa nastavljene su 2018. godine planiranjem prve faze reorganiziranog programa (pilot-projekt) u Virovitičko podravskoj županiji uz testiranje na humani papiloma virus (HPV) kao primarni test probira, čija provedba je zaustavljena zbog pandemije COVID-19. Trenutno se program provodi u smanjenom opsegu (edukativno informativne aktivnosti, kampanje za obilježavanje dana prevencije raka vrata maternice, izrada priručnika za provoditelje). Izazovi u provedbi organiziranog nacionalnog probira su razvoj dgovarajućeg informatičkog rješenja za integrirani model praćenja i evaluacije organiziranog i oportunističkog probira, prilagodba strategije i protokola nacionalnog programa probira, usklađivanje postojećih zdravstvenih propisa i dokumenata, osiguranje dostatnog broja ljudskih resursa i odgovarajuće medicinske i druge oprema za provedbu, edukacija sudionika, postupno ukidanje oportunističkog probira. Prilike i mogućnosti su iskustvo iz drugih zemalja i prvog ciklusa nacionalnog programa te motivirani stručnjaci za provedbu u području ginekologije, javnog zdravstva i upravljanja u zdravstvu. Uzimajući u obzir činjenice da je rak vrata maternice u visokom postotku preventabilan te da prevencija i rano otkrivanje malignih promjena na sluznici cerviksa donose značajne uštede u financijskim i ljudskim resursima u zdravstvu u odnosu na liječenje invazivnog raka vrata maternice, potrebno je intezivirati preventivne aktivnosti kako bi se smanjila odnosno eliminirala incidencija i smrtnost od ove bolesti. Postizanju tog cilja može doprinijeti provedba reorganiziranog Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka vrata maternice, uz poboljšanje obuhvata cijepljenja protiv HPV-a i osvještavanje javnosti o važnosti prevencije raka vrata maternice.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita