Pregled bibliografske jedinice broj: 1214333
Povezanost percipirane komunikacije u obitelji sa zadovoljstvom obiteljskih odnosa
Povezanost percipirane komunikacije u obitelji sa zadovoljstvom obiteljskih odnosa // Poremećaji u ponašanju djece i mladih / Petrović, Jagoda ; Jovanić, Goran (ur.).
Banja Luka: Centar Modernih Znanja, 2022. str. 159-171 (poster, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1214333 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Povezanost percipirane komunikacije u obitelji sa
zadovoljstvom obiteljskih odnosa
(CORRELATION OF PERCEIVED FAMILY COMMUNICATION WITH
SATISFACTION OF FAMILY RELATIONS)
Autori
Gregorović Belaić, Zlatka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Poremećaji u ponašanju djece i mladih
/ Petrović, Jagoda ; Jovanić, Goran - Banja Luka : Centar Modernih Znanja, 2022, 159-171
Skup
7. međunarodna naučna konferencija „Društvene devijacije”
Mjesto i datum
Banja Luka, Bosna i Hercegovina, 09.09.2022. - 10.09.2022
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
odnosi u obitelji, komunikacija u obitelji, zadovoljstvo životom u obitelji
(family relations, family communication, family life satisfaction)
Sažetak
Nekvalitetna komunikacija u obitelji, posebice u odnosu adolescenata (i mladih) i roditelja, predstavlja rizični faktor za razvoj poremećaja u ponašanju mladih. Neki od elemenata rizika u komunikaciji, mogu se promatrati kroz površno komuniciranje, neprestano slanje „ti“ poruka, slanje nejasnih poruka ili poruka upućenih trećoj osobi (koja nije prisutna), međusobno okrivljavanje i omalovažavanje, prekidanje razgovora, vikanje, skretanje s važnih tema, izbjegavanje razgovora o osjećajima i, najvažniji element rizika, nedostatak slušanja i sl. (Bašić i Ferić, 2000). Nerijetko se komunikacija povezuje sa zadovoljstvom obitelji te se ističe kao ključ za potpuni razvoj članova obitelji (Ljubetić i sur., 2020). Cilj rada je prikazati neke rezultate istraživanja kojim se nastojala ispitati percepcija obiteljske komunikacije i zadovoljstva obitelji te međusobna povezanost ta dva konstrukta. U istraživanju je sudjelovalo 528 ispitanika, a podaci su prikupljeni tijekom 2019./2020. i 2021./2022. akademske godine metodom online ankete na prigodnom uzorku. U istraživanju su korištene dvije podskale: Podskala obiteljske komunikacije i Podskala zadovoljstva obitelji iz FACES IV instrumenta (Olson, 2010). Dobiveni rezultati pokazuju da članovi obitelji međusobnu komunikaciju procjenjuju kvalitetnom te da su općenito zadovoljni životom u obitelji. Rezultati istraživanja su potvrdili značajnu razliku u procjeni kvalitete komunikacije majke i njihove djece (mladih), pri čemu su majke procijenile višom. Utvrđena je i značajna povezanost između komunikacije i zadovoljstva obitelji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija
POVEZANOST RADA
Projekti:
NadSve-Sveučilište u Rijeci-uniri-drustv-18-6 - Osnaživanje obitelji za razvoj pozitivnih odnosa i obiteljskog zajedništva (Zloković, Jasminka, NadSve - UNIRI Sredstva potpore znanstvenim istraživanjima) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka
Profili:
Zlatka Gregorović Belaić
(autor)