Pregled bibliografske jedinice broj: 1214015
Antikancerogena aktivnost nanočestica selena funkcionaliziranih ekstraktom komine masline
Antikancerogena aktivnost nanočestica selena funkcionaliziranih ekstraktom komine masline, 2022., diplomski rad, diplomski, Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1214015 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Antikancerogena aktivnost nanočestica selena
funkcionaliziranih ekstraktom komine masline
(Anticancergenic activity of selenium nanoparticles
functionalized by olive extract)
Autori
Vrček, Ena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Farmaceutsko-biokemijski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
14.07
Godina
2022
Stranica
45
Mentor
Vitali Čepo, Dubravka
Ključne riječi
sinteza nanočestica, polivinilpirolidon, polisorbat 20, biološki otpad, Caco-2 stanice, HepG2 stanice
(nanoparticle synthesis, polyvinylpyrrolidone, polysorbate 20, biological waste, Caco-2 cells, HepG2 cells)
Sažetak
Nakon prerade maslina u maslinovo ulje zaostaje velika količina otpada u obliku komine masline koja je bogata polifenolima, spojevima koji imaju antioksidativno i antikancerogeno djelovanje. Nažalost, ona se vrlo često baca, umjesto da se iskoristi. Cilj ovog rada je bio iskorištenje tog korisnog biološkog otpada za oblaganje nanočestica selena, sintetiziranih procesom biološke sinteze, koji bi potencijalno sa selenom ostvario sinergistički antikancerogeni učinak. Nanočestice selena imaju sposobnost inhibicije rasta stanica raka, dok polifenoli ekstrakta komine masline imaju zaštitni učinak na deoksiribonukleinsku kiselinu i antikancerogeni učinak. Nakon sinteze nanočestica selena, funkcionaliziranih ekstraktom komine masline i stabiliziranih pomoću polivinilpirolidona, odnosno polisorbata 20, određena je koncentracija nanoselena u uzorcima pomoću UV-Vis spektrofotometra, a raspodjela veličine čestica i zeta potencijal pomoću Zetasizer Ultra uređaja. Antikancerogeni učinak je ispitan na staničnim linijama ljudskog karcinoma debelog crijeva i jetrenih tumorskih stanica pomoću MTT testa. Najmanje nanočestice selena su dobivene u funkcionaliziranim uzorcima, dok su najstabilnije nanočestice dobivene u uzorcima u kojima je polivinilpirolidon poslužio kao stabilizirajući agens. Od svih uzoraka, kao najtoksičniji za stanice se pokazao natrijev selenit. Uzorci stabilizirani sa polivinilpirolidonom su pokazali manju citotoksičnost od onih stabiliziranih polisorbatom 20, dok su uzorci funkcionalizirani s ekstraktom komine masline pokazali veću citotoksičnost od nefunkcionaliziranih uzoraka. Iz dobivenih rezultata zaključujemo kako uzorak stabiliziran s polisorbatom 20 i funkcionaliziran s ekstraktom komine masline ima najbolje antikancerogeno djelovanje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2018-01-8119 - Primjena nanobiotehnologije za suplementaciju hrane sa selenom (NutriNTENSe) (Vinković, Tomislav, HRZZ - 2018-01) ( CroRIS)
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
Profili:
Dubravka Vitali Čepo
(mentor)