Pregled bibliografske jedinice broj: 121391
Prilog poznavanju mletačke pomorskotrgovinske politike prema Krbavskim knezovima sredinom XV. stoljeća
Prilog poznavanju mletačke pomorskotrgovinske politike prema Krbavskim knezovima sredinom XV. stoljeća // Radovi Zavoda za povijesne znanosti HAZU u Zadru, 45 (2003), 39-69 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 121391 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prilog poznavanju mletačke pomorskotrgovinske politike prema Krbavskim knezovima sredinom XV. stoljeća
(A Contribution to the Knowledge of Venetian Maritime Trade Policy toward the Counts of Krbava during the Middle of the XVth Century)
Autori
Lukšić, Mislav Elvis
Izvornik
Radovi Zavoda za povijesne znanosti HAZU u Zadru (1330-0474) 45
(2003);
39-69
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Mletačka Republika; Krbavski knezovi; pomorskotrgovinska politika
(The Venetian Republic; The Counts of Krbava; maritime trade policy)
Sažetak
U ovome radu autor opisuje i raščlanjuje pomorskotrgovinsku politiku Mletačke Republike prema Krbavskim knezovima Kurjakovićima sredinom XV. stoljeća, čineći to na osnovi sadržaja rijetkih suvremenih mletačkih dokumenata koji izravno svjedoče o tim pitanjima, nastalih u razdoblju između 1434. i 1457. godine i uglavnom objavljenih u Ljubićevim "Listinama o odnošajih izmedju Južnoga Slavenstva i Mletačke Republike". Iz tih je povijesnih vrela očito da je mletački stav prema gospodarstvu susjedne državine knezova Krbavskih u to doba izrazito protekcionistički, kakva i inače bijaše njena ekonomska politika kada su posrijedi bili tuđi interesi, a što je Veneciji, dakako, omogućavalo izuzetan gospodarski prosperitet. To je, međutim, stvaralo velike poteškoće područjima pod vlašću ovih hrvatskih velikaša, napose razmjeni koja je tekla kroz njihova dva glavna podvelebitska trgovišta - Bag (Scrissa) i Obrovac, s obzirom na to da je tamošnja ključna trgovačka komunikacija, ona morska, bila pod mletačkim nadzorom, kao uostalom i šire jadransko područje. Stoga su Kurjakovići bili prisiljeni, nerijetko bezuspješno, opetovano tražiti od mletačkih vlasti za sebe i svoje podanike trgovinske povlastice i slobodu trgovačke plovidbe i razmjene između kneževskih mjesta, kao i nesmetanu pomorsku komunikaciju sa sjevernojadranskim sajamskim gradovima poput Senja, Raba i Bakra, ali i sa širim područjem pod mletačkom vlašću, te s predjelima Marki, Abruzza i Apulije, tj. jadranskim obalama Papinske države i Napuljskoga Kraljevstva. No budući da su mletački ustupci na te opetovane kneževske zahtjeve, kada su i postojali, bili u pravilu restriktivni, a ponekad samo simbolični, to je poticalo razvitak krijumčarenja na kneževskom području, posebice solju, ali i ostalim dobrima, te generiralo međusobne trgovačke prijepore, pojedinačne sukobe i protumjere (napose između Paga i Baga), iako su obje strane deklarativno ustrajavale na uzajamnim dobrim i prijateljskim susjedskim odnosima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
0101901
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti
Profili:
Mislav Elvis Lukšić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Sociological Abstracts
- Historical Abstracts
- America: History and Life