Pregled bibliografske jedinice broj: 1213189
DOPRINOS HRVATSKIH KATOLIČKIH MISIJA OČUVANJU HRVATSKOG IDENTITETA KROZ POTPORU ORGANIZACIJI HIŠAK (HRVATSKE IZVANDOMOVINSKE ŠKOLE AMERIKE, AUSTRALIJE I KANADE)
DOPRINOS HRVATSKIH KATOLIČKIH MISIJA OČUVANJU HRVATSKOG IDENTITETA KROZ POTPORU ORGANIZACIJI HIŠAK (HRVATSKE IZVANDOMOVINSKE ŠKOLE AMERIKE, AUSTRALIJE I KANADE) // KNOWLEDGE – International Journal, Knowledge for Development Vol.53.1 / Dimitrovski, Robert (ur.).
Skopje: Institute of Knowledge Management, 2022. str. 223-228 (ostalo, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1213189 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
DOPRINOS HRVATSKIH KATOLIČKIH MISIJA OČUVANJU
HRVATSKOG IDENTITETA KROZ POTPORU ORGANIZACIJI
HIŠAK
(HRVATSKE IZVANDOMOVINSKE ŠKOLE AMERIKE,
AUSTRALIJE I KANADE)
(CONTRIBUTION OF CROATIAN CATHOLIC MISSIONS TO THE
PRESERVATION OF CROATIAN IDENTITY THROUGH THE
SUPPORT OF THE HIŠAK ORGANISATION
(CROATIAN SCHOOLS OF AMERICA, AUSTRALIA AND
CANADA))
Autori
Burai, Renata ; Radoš, Goran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
KNOWLEDGE – International Journal, Knowledge for Development Vol.53.1
/ Dimitrovski, Robert - Skopje : Institute of Knowledge Management, 2022, 223-228
Skup
37th International Scientific Conference Knowledge for Development
Mjesto i datum
Struga, Sjeverna Makedonija, 18.08.2022. - 21.08.2022
Vrsta sudjelovanja
Ostalo
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
HIŠAK, hrvatske katoličke misije, identitet, komunikacija, stručno usavršavanje učitelja
(HIŠAK, Croatian Catholic missions, identity, communication, professional training of teachers)
Sažetak
U radu se daje kratak pregled djelovanja svećenika Katoličke Crkve koji su od početka migracija podupirali hrvatske iseljenike. Crkva i župni centri bili su mjesta gdje su osim duhovnosti Hrvati njegovali vlastite običaje i tradiciju. Katolička Crkva misiju u iseljeništvu s Hrvatima započela je 1894. godine u Sjedinjenim Američkim Državama gdje je zajedno s njima izgradila prvu crkvu 1912. godine. S vremenom, Crkva je u iseljeništvu počela osnivati hrvatske katoličke misije (dalje: HKM), čija je uloga bila njegovanje komunikacije među hrvatskim iseljenicima, očuvanje hrvatskoga jezika, otvaranje hrvatskih dopunskih škola, osnivanje obrazovnih, kulturnih i športskih organizacija najčešće u suradnji s iseljenim hrvatskim intelektualcima. Značajno bilo je i njihovo sudjelovanje u radu organizacije Hrvatske izvandomovinske škole Amerike, Australije i Kanade (dalje: HIŠAK). HIŠAK-ova misija bila je otvaranje hrvatskih dopunskih škola u iseljeništvu, izdavanje priručnika za učenje hrvatskoga jezika, organizacija stručnih usavršavanja učitelja i nakladnička djelatnost. Svrha ovoga rada bila je dati uvid u doprinos HKM izgradnji hrvatskog identiteta i njihovoj potpori razvijanju mreže hrvatskih škola u iseljeništvu te potpora organizaciji HIŠAK. Istraživanje je bilo usmjereno na djelovanje HIŠAK-a u području stručnoga usavršavanja i organizaciji seminara za učitelje hrvatskoga jezika i folklora. Temeljem postavljenoga cilja definirane su sljedeće zadaće istraživanja: utvrditi broj seminara u organizaciji HIŠAK-a prema objavljenim informacijama o seminarima u njihovom školskom glasniku Vjesniku u razdoblju od 1977. do 1986. godine te ih sistematizirati prema vrsti seminara, području rada, terminima i mjestu održavanja. Kvantitativnom analizom utvrdio se broj seminara temeljem objavljenih informacija u Vjesniku, potom su se seminari sistematizirali ovisno o tome jesu li međunarodni ili pokrajinski. Kvalitativna metoda koja se u istraživanju koristila bila je tematska analiza. Utvrđeno je da je u razdoblju od 1978. do 1986. godine HIŠAK organizirao dva međunarodna seminara za učitelje 1984. i 1986. godine u Kanadi na Laurential Sveučilištu te tri pokrajinska seminara u devet kanadskih gradova. Jezik i folklor bila su područja zastupljena pri svakom stručnom usavršavanju, a na seminarima su se iznosila izvješća iz hrvatskih škola i prezentirali priručnici za učenje hrvatskoga jezika izdanih u nakladi HIŠAK-a. Djelovanje HKM i organizacije HIŠAK na njegovanju hrvatskoga jezika i kulture u prekomorskim zemljama za vrijeme Jugoslavije omogućio je očuvanje hrvatskog identiteta na tim područjima i postavilo temelje Republici Hrvatskoj za nastavak obrazovnih programa i planiranje strategija i politika prema iseljenim Hrvatima i njihovim potomcima.
Izvorni jezik
Hrvatski