Pregled bibliografske jedinice broj: 1213126
Riba ribi grize rep - mitovi o logopediji
Riba ribi grize rep - mitovi o logopediji // KNJIGA SAŽETAKA. VIII. znanstveno - stručni skup Osnaživanje potencijala za preventivne aktivnosti u zajednici / Vuletić, Gorka ; Križanić, Valerija ; Pribisalić, Dalia (ur.).
Osijek: Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2020. str. 102-102 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 1213126 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Riba ribi grize rep - mitovi o logopediji
(Riba ribi grize rep - myths about speech language
pathology)
Autori
Bedeković, Magdalena ; Došen, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
KNJIGA SAŽETAKA. VIII. znanstveno - stručni skup Osnaživanje potencijala za preventivne aktivnosti u zajednici
/ Vuletić, Gorka ; Križanić, Valerija ; Pribisalić, Dalia - Osijek : Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2020, 102-102
Skup
8. znanstveno - stručni skup: Osnaživanje potencijala za preventivne aktivnosti u zajednici
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 13.02.2020. - 15.02.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
logopedija, prevencija, multidisciplinarnost
(speech language pathology, prevention, multidisciplinarity)
Sažetak
Logoped je nezavisni stručnjak čije se središnje aktivnosti ostvaruju na području prevencije, procjene i intervencije u slučajevima poremećaja humane komunikacije, njihovog tretmana te znanstvenog istraživanja. Iako je logoped nezavisan stručnjak, nužno je da u svojem radu surađuje s ostalim stručnjacima (psiholozima, liječnicima, pedagozima, edukacijskim rehabilitatorima ) kako bi (re)habilitacija pojedinca bila maksimalno uspješna. Da bi se multidisciplinarnost mogla ostvariti, potrebno je znati čime se bavi svaki član multidisciplinarnog tima. Logopedija je u Hrvatskoj još uvijek nedovoljno prepoznata, što otežava mogućnost prevencije i (re)habilitacije teškoća u području govora, jezika, komunikacije, glasa i gutanja. Da bi svaki stručnjak ili laik znao kada je potrebno obratiti se logopedu, nužno je osvijestiti čime se sve logoped u Hrvatskoj bavi. Cilj je izlaganja predstaviti ulogu logopeda u (re)habilitaciji te pri tome razbiti mitove koji su, prema našem iskustvu, prisutni u hrvatskom društvu. Na primjer, mnogo ljudi u Hrvatskoj još uvijek misli da logoped samo ispravlja izgovor glasova (najčešće glasa R). Ovo izlaganje je samo po sebi primarna prevencija prema smjernicama za prevenciju u području logopedije koju je definirao CPLOL (2000). Primarna se prevencija odnosi na osiguravanje informiranosti i educiranosti zajednice, kao i uvježbavanje stručnjaka koji rade sa specifičnom populacijom. Smjernice navode još sekundarnu i tercijarnu prevenciju u području logopedije koje će biti predstavljene kroz izlaganje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Logopedija