Pregled bibliografske jedinice broj: 1213038
Utjecaj pandemije COVID-19 na poslovanje sektora ugostiteljstva u Istarskoj županiji
Utjecaj pandemije COVID-19 na poslovanje sektora ugostiteljstva u Istarskoj županiji // Zbornik radova Veleučilišta u Šibeniku, 16 (2022), 1-2; 23-37 doi:10.51650/ezrvs.16.1-2.2 (domaća recenzija, prethodno priopćenje, znanstveni)
CROSBI ID: 1213038 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj pandemije COVID-19 na poslovanje sektora ugostiteljstva u Istarskoj županiji
(The impact of the COVID 19 pandemic on businesses in the sector of food and drinks services in the county of Istria)
Autori
Vareško, Andrea ; Zubin, Cinzia
Izvornik
Zbornik radova Veleučilišta u Šibeniku (1846-6699) 16
(2022), 1-2;
23-37
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prethodno priopćenje, znanstveni
Ključne riječi
mikro i male tvrtke ; financijski pokazatelji ; sektor ugostiteljstva ; stečaj ; pandemija ; Istarska županija
(micro and small companies ; financial indicators ; food and beverage services sector ; bancruptcy ; pandemic ; County of Istria)
Sažetak
Cilj rada je istražiti utjecaj pandemije COVID-19 na poslovanje sektora ugostiteljstva u Istarskoj županiji. Koristeći Altmanov Z-score model izvršena je analiza i testiran je utjecaj pandemije na poslovanje poslovnih subjekata unutar sektora ugostiteljstva. Dobiveni su rezultati ujedno ukazali i na udio poduzeća kod kojih postoji visoki rizik od stečaja u narednih nekoliko godina, te će se moći koristiti za predviđanje poslovnog neuspjeha u narednim godinama. Istraživanje je izvršeno na uzorku od 60 mikro i malih poduzetnika u razdoblju od tri godine 2018. – 2020. U analizi su korištene metode deskriptivne statistike, a testiranje hipoteze je izvršeno pomoću Studentovog t-testa. Rezultati istraživanja ukazali su na značajno pogoršanje poslovanja poduzetnika u 2020. godini. Naime, utvrđeno je značajno statističko odstupanje odnosno smanjenje vrijednosti pokazatelja u 2020. godini u odnosu na prethodne dvije godine. Istraživanje je također ukazalo da postoje i tvrtke otporne na negativne efekte pandemije, a navedena otpornost može se pripisati kontinuiranom odgovornom i opreznom poslovanju. Rezultati istraživanja mogu s određenom pouzdanošću poslužiti i za predviđanje stečaja, te ukazuju da je više od polovice subjekata svrstano u visoko rizičnu zonu od nastupa stečaja u naredne dvije godine. Konačno, isplaćivanje potpora za očuvanje radnih mjesta, kao i druge uvedene potpore od strane Vlade RH, bile su ključne za zadržavanje kontinuiteta poslovanja unutar sektora, te su imale značajan utjecaj na smanjenje negativnih efekata pandemije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Istarsko veleučilište - Universita Istriana di scienze applicate
Profili:
Andrea Vareško
(autor)