Pregled bibliografske jedinice broj: 1212787
Tjelesno samopoimanje, seksualnost i kvaliteta partnerskog odnosa kao prediktori zadovoljstva vezom u različitim fazama tranzicije u roditeljstvo
Tjelesno samopoimanje, seksualnost i kvaliteta partnerskog odnosa kao prediktori zadovoljstva vezom u različitim fazama tranzicije u roditeljstvo // 25. Dani Ramira i Zorana Bujasa - knjiga sažetaka / Mikac, Una ; Mehulić, Jasmina (ur.).
Zagreb: Filozofski fakulet Zagreb, 2021. str. 119-119 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1212787 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Tjelesno samopoimanje, seksualnost i kvaliteta
partnerskog odnosa kao prediktori zadovoljstva
vezom u različitim fazama tranzicije u
roditeljstvo
(Body image, sexuality and relationship quality as
predictors of relationship satisfaction in
different phases of transition to parenting)
Autori
Kukulj, Staša ; Keresteš, Gordana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
25. Dani Ramira i Zorana Bujasa - knjiga sažetaka
/ Mikac, Una ; Mehulić, Jasmina - Zagreb : Filozofski fakulet Zagreb, 2021, 119-119
Skup
25. Dani Ramira i Zorana Bujasa (DRZB)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 30.09.2021. - 02.10.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
tranzicija u roditeljstvo ; tjelesno samopoimanje ; seksualnost ; kvaliteta partnerskog odnosa ; zadovoljstvo vezom
(transition to parenting ; body image ; sexuality ; relationship quality ; relationship satisfaction)
Sažetak
Tranzicija u roditeljstvo je jedno od najizazovnijih razdoblja tijekom ranih faza partnerstva. Uvid u mehanizme koji mogu djelovati na partnerski odnos tijekom tranzicije u roditeljstvo ima svoju znanstvenu i praktičnu važnost budući da je upravo prilikom prve tranzicije u roditeljstvo povećan rizik za rastavu braka. Cilj ovog istraživanja je utvrditi doprinose tjelesnog samopoimanja, seksualnosti i kvalitete partnerskog odnosa ukupnom zadovoljstvu vezom u različitim fazama tranzicije u roditeljstvo. U istraživanju su sudjelovali žene i muškarci bez djece, oni koji očekuju prvo dijete te roditelji šestomjesečne i jednogodišnje djece. Podaci su prikupljeni metodom snježne grude te uručivanjem upitnika tijekom trudničkih tečajeva i kontrolnih liječničkih pregleda. Pokazatelji tjelesnog samopoimanja, seksualnosti i kvalitete partnerskog odnosa uspješno su predvidjeli ukupno zadovoljstvo vezom u svim fazama tranzicije u roditeljstvo. Usporedili smo relativne doprinose varijabli na individualnoj i interpersonalnoj razini te utvrdili da u sve četiri skupine sudionika pripremljenost za roditeljstvo uspješno doprinosi objašnjenju ukupnog zadovoljstva vezom, dok sociodemografska obilježja to čine samo u skupini žena i muškaraca bez djece. Pokazatelji tjelesnog samopoimanja nisu predviđali zadovoljstvo vezom sudionika bez djece, dok indikatori seksualnosti nisu bili prediktivni u skupini roditelja šestomjesečne djece. U svim skupinama najveću prediktivnu snagu imali su ljubav i pravednost u podjeli svakodnevnih obaveza, što govori o najvećoj važnosti emocionalnog aspekta odnosa među partnerima za ukupno zadovoljstvo vezom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb,
Učiteljski fakultet, Zagreb