Pregled bibliografske jedinice broj: 1212617
Zdravstvena/medicinska/sestrinska dokumentacija
Zdravstvena/medicinska/sestrinska dokumentacija // Mjesto i uloga zdravstvene njege u kući u okviru primarne zdravstvene zaštite
Baška, Hrvatska: Udruga medicinskih sestara zdravstvene njege u kući, 2019. str. 9-9 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1212617 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zdravstvena/medicinska/sestrinska dokumentacija
(Health/medical/nursing documentation)
Autori
Lujanac, Ljiljana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Mjesto i uloga zdravstvene njege u kući u okviru primarne zdravstvene zaštite
/ - : Udruga medicinskih sestara zdravstvene njege u kući, 2019, 9-9
Skup
Mjesto i uloga zdravstvene njege u kući u okviru primarne zdravstvene zaštite
Mjesto i datum
Baška, Hrvatska, 16.05.2019. - 18.05.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
Zakon o informacijama i podatcima u zdravstvu, Sestrinska dokumentacija, zdravstvena/medicinska dokumentacija, interdisciplinarna suradnja, izazov, rutina, odgovornost
(Law on information and data in healthcare, Nursing documentation, health/medical documentation, interdisciplinary cooperation, challenge, routine, responsibility)
Sažetak
U radu se prezentiraju odredbe Zakon o informacijama i podatcima u zdravstvu („Narodne novine“ broj 14/19) koji je na snazi od 15. veljače 2019. godine i kojim se propisuje i definira postupanje s podatcima i informacijama koje se prikupljaju, obrađuju i koriste, a sadržavaju podatke o fizičkom i/ili mentalnom zdravlju fizičkih osoba te pruženim zdravstvenim uslugama. Spomenutim zakonskim propisom Sestrinska dokumentacija definirana je kao sastavni dio zdravstvene/medicinske dokumentacije. Obzirom na brzi razvoj sestrinske profesije i sve naglašenije zahtjeve za interdisciplinarnom suradnjom, medicinske sestre osim postupaka koje same određuju i provode, primjenjuju i intervencije te postupke delegirane od drugih zdravstvenih profesionalaca u cilju sprečavanja nastanka ili ublažavanja posljedica. Odnosno, zdravstveni profesionalci su, djelujući u interdisciplinarnim timovima, u kontinuiranoj međusobnoj interakciji i komunikaciji za čiju je uspješnost nezaobilazan faktor povjerenja – da je prethodno obavljeni postupak proveden sukladno pravilima struke. Istodobno, nužno je da je ono što je evidentirano u zdravstvenoj/medicinskoj/Sestrinskoj dokumentaciji, ne samo zaista i učinjeno, već i učinjeno na ispravan način. Svaki dan na radnom mjestu nosi svoje izazove, od svakodnevnih ponavljajućih zadataka do zadataka najsloženijih razina u kojima nema mjesta rutini. Radi se o izazovu prilikom kojeg medicinske sestre teže ostvarenju cilja, a to je da u skrbi za pacijenta - ne pogriješe i ne počine štetu. Znači, u pitanju su izazovi koji zahtijevaju potpunu koncentraciju te izvrsno poznavanje struke i ovlasti, drugim riječima poznavanje propisa. Odnosno, u pitanju su izazovi u kojem je rutina otegotna okolnost, jer pridonosi manjku dužne pažnje. Dužna pažnja u profesionalnom obavljanju djelatnosti pretpostavlja povećanu pažnju prema pravilima struke i običajima, odnosno pažnju dobrog stručnjaka. U cilju osiguranja kvalitete zdravstvenih usluga nepoštivanje pravnih normi (koje podrazumijevaju provođenje sestrinske djelatnosti sukladno pravilima struke) dovodi do posljedica - moralne, stegovne, kaznenopravne i građanskopravne sankcije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo