Pregled bibliografske jedinice broj: 1211872
Građanska znanost (Citizen Science) : kako se narodne knjižnice mogu uključiti?
Građanska znanost (Citizen Science) : kako se narodne knjižnice mogu uključiti? // Mreža narodnih knjižnica - suradnja u razvoju digitalnih usluga i predstavljanju javnosti : zbornik radova / Gabriel, Dunja Marija ; Bišćan, Frida (ur.).
Zagreb: Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, 2022. str. 477-491
CROSBI ID: 1211872 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Građanska znanost (Citizen Science) : kako se narodne knjižnice mogu uključiti?
(Citizen Science : how can public libraries participate?)
Autori
Pikić, Aleksandra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, pregledni
Knjiga
Mreža narodnih knjižnica - suradnja u razvoju digitalnih usluga i predstavljanju javnosti : zbornik radova
Urednik/ci
Gabriel, Dunja Marija ; Bišćan, Frida
Izdavač
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu
Grad
Zagreb
Godina
2022
Raspon stranica
477-491
ISBN
978-953-500-213-0
Ključne riječi
građanska znanost ; masovno prikupljanje podataka ; otvorena znanost ; volontiranje u znanosti ; znastvena istražianja ; znanstvenici amateri ; znanstvenici neprofesionalci
(građanska znanost ; crowdsourcing, nonprofessional scientists ; open science ; scientific researches ; volunteering in science)
Sažetak
Otvorena znanost je inicijativa i politika koja se zasniva na ideji o potrebi demokratizacije znanosti što u osnovi znači da cjelokupnom građanstvu trebaju biti dostupni rezultati istraživanja financirani iz javnih sredstava: podaci, metodologije, recenzije i publikacije. Osim toga, osnovna ideja otvorene znanosti se proširila i na mogućnost da se zainteresirani građani uključe i u sami proces znanstvenog istraživanja, odnosno u prikupljanje istraživačkih podataka, analizama i diseminacijama informacija. Takva znanstvena aktivnost u kojoj građani dobrovoljno sudjeluju u sklopu znanstvenih projekata kao znanstvenici neprofesionalci naziva se znanost za građane (engl. citizen science). Na ovakav način građani su uključeni u masovno prikupljanje podataka (engl. crowdsourcing) na većim geografskim područjima i kroz dulje vrijeme što omogućuje znanstvenicima brže i jeftinije prikupljanje podataka u odnosu na skuplje, tradicionalne metode. Polazne postavke koje su temelj zajedničke suradnje inicijativa znanosti za građane i knjižnica su demokratizacija pristupa informacijama, povećanje znanja stanovništva, stvaranje kreativnog i participativnog okruženja za građane te u konačnici povezivanje znanstvenika i društva općenito. Najbrojnije zajednice znanosti za građane se okupljaju na projektima oko platforme Zooniverse - većinom britanskog saveza Citizen Science Alliance i iNaturalist - većinom američkog saveza Citizen Science Association. U najvećoj mjeri projekti znanosti za građane se odvijaju unutar STEM znanstvenog područja i to najviše na ekološkim projektima praćenja svjetlosnog, zračnog i vodnog onečišćenja i zagađenja, pronalaženja rijetkih i/ili invazivnih organizama, praćenje brojčanog stanja vrsta životinja, biljaka i kukaca, na astronomskih istraživanjima neba, planeta i mjeseca i sl. Projekti poput Galaxy Zoo u astronomiji, iNaturalist u biologiji, Mosquito Alert u ekologiji su samo od nekih projekata znanosti za građane. Da je znanost za građane prepoznata kao važna tema i za Europsku uniju, potvrđuju takvi projekti Europske komisije: Citclops / EyeOnWater, Socientize i MICS Measuring Impact of Citizen Science. Narodne knjižnice, i to prvenstveno one američke, uključene su u promoviranje i posredovanje znanstvenih aktivnosti volontera građana putem obilježavanja Dana znanosti za građane u prvoj polovici travnja svake godine, pozivanjem stručnjaka koji promiču znanost za građane, pozivanjem stručnjaka koji provode istraživačke projekte na kojima je potrebna pomoć građanstva za prikupljanje i analizu podataka, posudbom opreme i uređaja za mjerenje ili praćenje stanja okoliša, edukacija građana o procesu znanstvenog istraživanja i korištenju alata i opreme i sl. U ovom trenutku u SAD-u se provodi projekt „Libraries as Community Hubs for Citizen Science“ u kojem sudjeluje šest narodnih knjižnica.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Nacionalna i sveučilišna knjižnica
Profili:
Aleksandra Pikić Jugović
(autor)