Pregled bibliografske jedinice broj: 1211833
Tržište kukaca
Tržište kukaca // Knjiga sažetaka 3. međunarodnog znanstveno-stručnog skupa Food Industry By Products / Šubarić, Drago ; Jokić, Stela ; Lončarić, Ante (ur.).
Osijek: Prehrambeno tehnološki fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2022. str. 59-60 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 1211833 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Tržište kukaca
(Insect market)
Autori
Sarajlić, Ankica ; Lović, Ivan ; Funarić, Mirko ; Majić, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Knjiga sažetaka 3. međunarodnog znanstveno-stručnog skupa Food Industry By Products
/ Šubarić, Drago ; Jokić, Stela ; Lončarić, Ante - Osijek : Prehrambeno tehnološki fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2022, 59-60
ISBN
978-953-7005-86-3
Skup
3. međunarodni znanstveno-stručni skup: Food industry by-products
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 29.08.2022
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
biootpad ; kukci ; kružna ekonomija ; tržište proizvoda od kukaca
(biowaste ; insects ; circular economy ; insect market)
Sažetak
Nagomilavanje biootpada predstavlja velik problem te se konstantno traže ekonomski i ekološki prihvatljiva rješenja. Uključivanje kukaca u proces razgradnje biootpada te stvaranje novih proizvoda iz novonastale sirovine nudi se kao jedno od riješenja. Kroz proces kružne ekonomije pokušavaju se iskoristiti svi resursi kako bi se uspostavila ravnoteža u prirodi koja će biti i ekonomski isplativa. Uključivanjem kukaca u proces razgradnje značajno se može reducirati velika količina biootpada zatvarajući proces stvaranjem novih proizvoda. Najznačajnije vrste kukaca koje se uključuju u proces prerade biootpada su: crna vojnička muha (Hermetia illucens, L.), kućna muha (Musca domestica, L.) i veliki brašnar (Tenebrio molitor, L.). U zadnjem desetljeću se ovi kukci intenzivno proučavaju radi mogućnosti njihovog iskorištavanja u različitim granama industrije kao što su: prehrambena, farmaceutska, kozmetička. Velika je mogućnost njihove prerade i implementacije u poljoprivredi kroz dobivanje stočne hrane visoke vrijednosti i biognojiva kao i za dobivanje biogoriva u automobilskoj industriji. Na tržištu već postoji velik broj komercijalnih proizvoda dobivenih od kukaca ili njihovih nusproizvoda. Najveću primjenu nalazi u akvakulturi kao zamjena za bjelančevine, ali i općenitoj kao hrana za razne životinjske vrste koja čini idealnu zamjenu za sojino brašno. Osim hrane za životinje koriste se i u ljudskoj ishrani, za proizvodnju biodizela, kozmetičke proizvode kao i organska gnojiva koja imaju široku primjenu. Iako je tržište kukaca prilično razvijeno, još uvijek ne može cijenama konkurirati konvencionalnim proizvodima. U svijetu postoji velik broj tvrtki koje se bave proizvodnjom, preradom i distribucijom kukaca i njihovih proizvoda koje ostvaruju milijunske prihode i u budućnosti se predviđa konstantan rast ovog tržišta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek