Pregled bibliografske jedinice broj: 1211599
Krptovalute kao način plaćanja u ruralnom turizmu
Krptovalute kao način plaćanja u ruralnom turizmu // Zbornik radova sa međunarodne studentske konferencije "Održivi razvoj u tvojim rukama" / Palić, Nermin (ur.).
Kiseljak: Visoka škola „CEPS – Centar za poslovne studije“ Kiseljak, 2022. str. 141-146 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1211599 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Krptovalute kao način plaćanja u ruralnom turizmu
(Cryptocurrencies as a payment mean in rural tourism)
Autori
Bićanić, Antonio Vičić, Mile
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova sa međunarodne studentske konferencije "Održivi razvoj u tvojim rukama"
/ Palić, Nermin - Kiseljak : Visoka škola „CEPS – Centar za poslovne studije“ Kiseljak, 2022, 141-146
ISBN
978-9926-417-14-7
Skup
Međunarodna studentska konferencija Održivi razvoj u tvojim rukama
Mjesto i datum
Kiseljak, Bosna i Hercegovina, 23.05.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
kriptovalute, ruralni turizam, blockchain, pametni ugovor
(cryptocurrencies, rural tourism, blockchain, smart contract)
Sažetak
Kriptovalute kao način plaćanja relativna su novost u poslovanju. Najstarija i najpoznatija kriptovaluta Bitcoin postoji od 2009. godine, no značajnije prihvaćanje i upotrebu kriptovaluta za plaćanje možemo tek očekivati. Trenutno se u Hrvatskoj krptovalutama može plaćati na malom broju fizičkih prodajnih mjesta i nešto više internetskih trgovina. Predispozicije za povećanje sad već postoje jer na tržištu imamo dostupna softversko-hardverska rješenja za prihvaćanje plaćanja kriptovalutama. Većinu turista čine stranci, čak više od 70%, pa bi prihvaćanje kriptovaluta kao sredstva plaćanja značajno olakšalo plaćanja, također tržište bi se otvorilo za novi segment turista, mlađu populaciju koja je već prihvatila kriptovalute kao sredstvo plaćanja. Strani turisti preferiraju plaćanje karticama jer na taj način izbjegavaju konverzijske troškove, ali prodavači onda snose transakcijske troškove i na taj način gube dio zarade. Troškovi prihvata plaćanja u kriptovalutama višestruko su niži onih prihvata plaćanja karticama pa se potencijalno smanjuju troškovi poslovanja. Kao prednosti plaćanja kriptovalutama možemo identificirati niske naknade za obavljanje međunarodnih transakcija za kupce i prodavatelje, mogu se koristiti bilo gdje u svijetu, nema manipulacija sa tečajnim razlikama, plaćanje je sigurno, transakcije se mogu obavljati mobilnim telefonom u bilo kojem trenutku. Blockchain tehnologijom povezani s kriptovalutama su i pametni ugovori, koji također mogu pronaći svoju primjenu u turističkom sektoru jer omogućavaju sklapanje ugovora na daljinu, što je slučaj kod rezervacije smještaja ili drugih turističkih proizvoda.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti