Pregled bibliografske jedinice broj: 1210332
Toponomastika imotske krajine
Toponomastika imotske krajine, 2020., diplomski rad, diplomski, Filozofski fakultet, Mostar
CROSBI ID: 1210332 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Toponomastika imotske krajine
(Toponomastics of the Imotski region)
Autori
Gabelica, Zrinka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Mostar
Datum
24.09
Godina
2020
Stranica
62
Mentor
Dragić, Helena
Ključne riječi
Imotski, Imotska krajina, ekonim, hidronim, oronim, odonim, mikrotoponim, fitonim, zoonim, krematonim, hodonim, tafonim, nesonim…
(Imotski, Imotski region, oikonym, hydronym, oronym, odonym, microtoponym, phytonym, zoonym, chrematonym, hodonym, taphonym, nesonym…)
Sažetak
Rad proučava i opisuje toponomastiku Imotske krajine. Polazeći od najvažnijih činjenica vezanih za pojedina mjesta, njihovi nazivi se nastoje dovesti u određeni kontekst. Obrađuju se povijesni i zemljopisni podatci o naseljima. Legende o nastanku pojedinih toponima prikupljene su od lokalnih stanovnika, te su dijelom usmene predaje. Navode se i poznatiji tafonimi, pedionimi, hodonimi i pirhonimi. Vidljivo je da je većina opisanih ekonima motivirana fitonimima. Zanimljivo je da su brojni hidronimi i oronimi također fitonimskoga podrijetla. Manji dio toponima je antroponimnog postanja ili je nazvan prema izgledu terena na kojem se nalazi. Apelativi su uglavnom zastupljeni kod odonima i mikrotoponima. Postanak određenih toponima dovodi se u vezu s turskim (Džombuša, Šeminovac), talijanskim (Đirada, Vinjani) ili grčkim jezikom (Drum). Motiviranost manjeg dijela toponima nije poznata.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija