Pregled bibliografske jedinice broj: 1210172
Povijesna demografija Starigrad-Paklenice na temelju matičnih knjiga iz 19. stoljeća i glagoljskih i ostalih dokumenata nastalih u razdoblju od kraja 17. do sredine 19. stoljeća
Povijesna demografija Starigrad-Paklenice na temelju matičnih knjiga iz 19. stoljeća i glagoljskih i ostalih dokumenata nastalih u razdoblju od kraja 17. do sredine 19. stoljeća // Starigrad-Paklenica / Uglešić, Ante ; Šikić, Zoran ; Tomić, Marijana (ur.).
Zadar: Sveučilište u Zadru ; Općina Starigrad, 2022. str. 310-363
CROSBI ID: 1210172 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Povijesna demografija Starigrad-Paklenice na temelju matičnih knjiga iz 19. stoljeća i glagoljskih i ostalih dokumenata nastalih u razdoblju od kraja 17. do sredine 19. stoljeća
(Historical demography of Starigrad-Paklenica on the basis of Registers from the 19th century and glagolitic and other Documents from the late 17th to the midle og the 19th century)
Autori
Franov-Živković, Grozdana ; Bobanović, Mate
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Starigrad-Paklenica
Urednik/ci
Uglešić, Ante ; Šikić, Zoran ; Tomić, Marijana
Izdavač
Sveučilište u Zadru ; Općina Starigrad
Grad
Zadar
Godina
2022
Raspon stranica
310-363
ISBN
978-953-331-365-8
Ključne riječi
matične knjige, glagoljica, stanovništvo, vizitacije, Starigrad, kraj 17. do 19 st.
(Registers, cursive Glagolitic script, the population, Starigrad, the late 17th to the midle og the 19th century)
Sažetak
Članak istražuje stanovništvo Starigrada od 17. do kraja 19. stoljeća i podijeljen je u tri dijela. Prva se dva dijela odnose na stanovništvo do Kandijskog rata (1645.-1669.) i od Kandijskog rata do početka vođenja tabelarnih matičnih knjiga 1825. godine. S obzirom da matične knjige Starigrada iz 17. i 18. stoljeća nisu sačuvane, upotrebljeni su razni izvori pronađeni uglavnom u Arhivu Zadarske nadbiskupije, Državnom arhivu u Zadru i Arhivu HAZU kao i oni već objavljeni. To su ženidbeni spisi, zapisnici vizitacija ninskih biskupa, popisi krizmanih, katastarski popisi, objavljeni izvori i analize te drugi dokumenti. Podaci dobivani analizom dokumenata iz fonda Ženidbeni spisi Arhiva Zadarske nadbiskupije otkrivaju način pronalaženja partnera u prošlosti, kao i ženidbene običaje ovog mjesta. Uz to su bili povezani i razni skandali, a u dokumentima se mogu pronaći podaci o načinima rješavanja privatnih problema pojedinih osoba i obitelji. Drugi dio rada od 1825. do kraja 19. st. se temelji na istraživanju tabelarnih matica te se uz metode analogije s drugim mjestima i područjima upotrebljava statistička metoda za istraživanje stanovništva Starigrada. Sačuvane tabelarne matice od 1825. godine donose značajan broj podataka o rođenima, vjenčanima i umrlima. U radu su napravljene analize predočene grafikonima i tablicama o broju rođenih po godinama i po mjesecima rođenja (krštenja), zatim popisi nezakonite djece i blizanaca, popisi roditelja koji nisu iz Starigrada, analiza imena i prezimena koji se pojavljuju u matici. Podatci iz matice vjenčanih su prikazani također kroz grafikone i tablice npr. broja sklopljenih brakova od 1826. do 1857. godine po godinama, mjesecima i po danu vjenčanja, broja udovaca i udovica, ženika i nevjesti druge vjeroispovijesti, kao i popisi ženika i nevjesti iz drugih mjesta udanih odnosno oženjenih u Starigradu, usporedba prosječnog broja godina pri sklapanju prvog braka s već provedenim analizama u još pet mjesta zadarskog područja, tablica s kumovima te zapreke za sklapanje braka. Matica umrlih donosi veliki broj podataka o prirodnim i nasilnim uzrocima smrti u razdoblju od 1826. do 1898. godine koji su također predočeni kroz grafikone i tablice broja umrlih po godinama, po dobi i spolu, tablica umrlih u Starigradu koje ovdje nisu imale prebivalište.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Demografija, Povijest
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti
Profili:
Grozdana Franov-Živković
(autor)