Pregled bibliografske jedinice broj: 1210073
Svakodnevni život u Bibinjama od 17. do početka 19. stoljeća na temelju glagoljskih rukopisa
Svakodnevni život u Bibinjama od 17. do početka 19. stoljeća na temelju glagoljskih rukopisa // Bibinje / Bralić, Ante ; Gverić, Ante (ur.).
Zadar: Sveučilište u Zadru ; Ogranak Matice hrvatske u Zadru ; Općina Bibinje, 2022. str. 454-499
CROSBI ID: 1210073 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Svakodnevni život u Bibinjama od 17. do početka 19. stoljeća na temelju glagoljskih rukopisa
(Everday life in Bibinje in the 17th, 18th and 19th centuries as seen through Glagolitic Manuscripts)
Autori
Franov-Živković, Grozdana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Bibinje
Urednik/ci
Bralić, Ante ; Gverić, Ante
Izdavač
Sveučilište u Zadru ; Ogranak Matice hrvatske u Zadru ; Općina Bibinje
Grad
Zadar
Godina
2022
Raspon stranica
454-499
ISBN
978-953-331-359-7
Ključne riječi
Bibinje, matične knjige, knjige bratov¬ština, oporuke, glagoljica, hrvatska ćirilica (bosančica), 17. do 19. stoljeće
(Bibinje, registers, confraternity codes, ledgers, wills, cursive Glagolitic script, Croatian Cyrillic script (bosanica), 17th, 18th and 19th centuries)
Sažetak
U radu se prikazuje svakodnevni život u Bibinjama u 17., 18. st. i početkom 19. stoljeća. Istražuju se seoski običaji na temelju propisa starohrvatskoga običajnog prava te sta¬tutarnoga venecijanskog prava (odredbi Zadarskog sta¬tuta), kao i utjecaj područja pod turskom vlašću i njihovih običaja (pitanje nasljeđivanja, položaja žena, izvanbračne djece, načina sklapanja braka, rad bratovština itd.), sve promatrano kroz važne povijesne događaje ovog raz¬doblja: primjerice turske provale, razbojništvo i ratove te ojačanu gospodarsku i društvenu ulogu bratovština do njihova ukidanja krajem 18. stoljeća. Obrađena je civilna i vojna organizacija vlasti u selu koju predstavljaju seoski suci te pripadnici teritorijalnih snaga (npr. kapetani, koji su se još nazivali vojvode, ha¬rambaše), a koji su u mirnodopsko vrijeme imali ulogu seoskog redarstva. Nositelji sjećanja i važni predstavnici vlasti u selu bili su i starci koji predstavljaju ostatak staro¬hrvatskoga običajnog prava. Bratovštine su, između ostaloga, imale veliku gospo¬darsku, kulturnu, političku, vjersku i humanitarnu ulogu u životu sela. Dosad je pronađeno da su u Bibinjama dje¬lovale četiri bratovštine, a samo za bratovštinu Blažene Gospe od Začeća sačuvana je madrikula od 1710. do 1892. godine, pisana dijelom glagoljskim kurzivom, a dijelom latinicom. Opisani su različiti oblici vlasništva nad zemljom (vi¬nogradi, vrtovi, polja, livade) pa se kao vlasnici pojavljuju veleposjednici, samostani, crkva, bratovštine i seljaci (ze¬mljišta su bila u vlasništvu pojedinaca, ali i zajednička). Dokumenti korišteni u ovom radu, kao što su matič¬ne knjige, knjige bratovština, knjige računa, oporuke i razna druga vrela, većinom su pisani kurzivnom glagolji¬com, hrvatskom ćirilicom (bosančicom), a u nešto manjoj mjeri talijanskim i latinskim jezikom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Demografija, Povijest
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti
Profili:
Grozdana Franov-Živković
(autor)