Pregled bibliografske jedinice broj: 1209825
Postupanje spram ugrožavajućeg bolesnika i primjena mjera prisile
Postupanje spram ugrožavajućeg bolesnika i primjena mjera prisile // 6. Kongres hitne medicine, Zbornik sažetaka / Kurtović, Biljana ; Važanić, Damir ; Balija, Saša (ur.).
Zagreb: Hrvatsko sestrinsko društvo hitne medicine (HSDHM), 2022. str. 28-28 (radionica, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1209825 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Postupanje spram ugrožavajućeg bolesnika i primjena
mjera prisile
(Dealing with dangerous patients and applying
coercive measures)
Autori
Repovečki, Senka ; Bektić Hodžić, Jasminka ; Šoštar, Danijel ; Medo, Slavko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
6. Kongres hitne medicine, Zbornik sažetaka
/ Kurtović, Biljana ; Važanić, Damir ; Balija, Saša - Zagreb : Hrvatsko sestrinsko društvo hitne medicine (HSDHM), 2022, 28-28
ISBN
978-953-58546-6-1
Skup
6. kongres hitne medicine s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Vodice, Hrvatska, 09.05.2022. - 11.05.2022
Vrsta sudjelovanja
Radionica
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
agresija, edukacija, medicinska sestra i tehničar, prevencija agresivnog ponašanja
(aggression, education, nurse and technician, prevention of aggressive behavior)
Sažetak
Agresija je važna sastavnica ljudske prirode i interpersonalnih osnosa i neizbježna sastavnica života općenito, baš kao i patnja. Agresivnost i patnja neraskidivo su povezani: agresivnost često kao posljedicu ima patnju, a patnja je aktivator agresivnog ponašanja. Fenomen agresije važna je tema u psihijatriji i neurobiologiji ali i u filozofiji, sociologiji, psihologiji, teologiji i antropologiji i etologiji. Osim nasilne, aktivne destruktivne motorne akcije, poznati su i drugačiji oblici agresije, tzv. pasivne ili prikrivene agresije. Agresija može biti posljedica ili simptom bolesti ali i reakcija na bolest. Osobe koje u svojoj ličnosti imaju izraženu projektivnost mogu u situaciji bolesti izraziti agresivno ponašanje prema drugima. Takve osobe svoj osjećaj nezadovoljstva, ljutnje i bijesa što ih bolest onesposobljava ili ugrožava, mehanizmom projekcije upućuju na svoju okolinu. Prema Pravilniku o vrstama i načinu primjene mjera prisile prema osobi s težim duševnim smetnjama (NN 16/2015) psihijatrijske ustanove su obvezne donijeti strategiju prevencije nasilja na radnom mjestu i kontinuirano educirati zdravstvene radnike u svrhu ranog prepoznavanja eskalacije, ponašanja bolesnika i stjecanja vještina brzog postupanja u slučaju incidenta. Organiziranje radionice ima za cilj edukaciju iz komunikacijskih vještina i primjene deeskalacijskih tehnika za postupanje u kriznim situacijama. Provodi se obuka i trening osnovnih tehnika samoobrane i tehnike fizičkog sputavanja bolesnika te korištenje sustava za pomoć u kriznim situacija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita