Pregled bibliografske jedinice broj: 1209810
Ergonomija i ergonomski problemi medicinskih sestara i tehničara
Ergonomija i ergonomski problemi medicinskih sestara i tehničara // Upravljanje kvalitetom i sigurnost psihički oboljelih osoba / Božičević, Marija ; Bradaš, Zoran (ur.).
Zagreb: Hrvatska udruga menadžera sigurnosti (HUMS), 2013. str. 306-310 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1209810 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ergonomija i ergonomski problemi medicinskih sestara
i tehničara
(Ergonomics and ergonomic problems of nurses and
technicians)
Autori
Repovečki, Senka ; Debogović, Zvjezdana ; Debogović, Siniša
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Upravljanje kvalitetom i sigurnost psihički oboljelih osoba
/ Božičević, Marija ; Bradaš, Zoran - Zagreb : Hrvatska udruga menadžera sigurnosti (HUMS), 2013, 306-310
ISBN
978-953-6281-13-8
Skup
19. DANI PSIHIJATRIJSKOG DRUŠTVA MEDICINSKIH SESTARA I TEHNIČARA 1.REGIONALNI KONGRES
Mjesto i datum
Trakošćan, Hrvatska, 23.05.2013. - 26.05.2013
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
medicinska sestra, psihijatrijski odjeli, zdravlje zaposlenika
(nursing, psychiatric wards, employee health)
Sažetak
Prevencija ozljeda i poremećaja povezanih s radom ključna je uloga ergonomije. Potrebno je prepoznati i evidentirati rizike na radnom mjestu. Jedno od najmanje, a time i nedovoljno, istraženih dimenzija u ergonomiji je mentalno zdravlje zaposlenika. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) definira mentalno zdravlje kao stanje dobrobiti u kojem svaki čovjek razumije svoje mogućnosti i spreman je suočiti se i nositi sa svakodnevnim životnim i stresnim situacijama. Ergonomija kao interdisciplinarna znanost, trebala bi biti globalni prikaz odnosa između fizičkog, psihičkog i socijalnog zdravlja kao moderni izazov u kreiranju radnog okruženja. Ergonomija je još uvijek premalo istražena, posebno u području mentalnog zdravlja zaposlenika kao i na psihijatrijskim odjelima. Razlog je tome vjerojatno pitanje etičke osjetljivosti prema mentalnom zdravlju ; bolesnika i zaposlenika. Istraživanja iz područja ergonomije na psihijatrijskim odjelima su malobrojna. Jedno od navedenih je istraživanje provedeno u Italiji – medicinske sestre (ukupno njih 20) zaposlene na prijamnom odjelu opće psihijatrije, gdje se hospitalno zbrinjava 17 bolesnika. Rezultati navedenog istraživanja pokazuju da su medicinske sestre izložene riziku koje narušava njihovo mentalno i fizičko zdravlje. Glavni su uzroci koje medicinske sestre navode verbalna i fizička agresija bolesnika, suicidalno ponašanje, prisilna hospitalizacija bolesnika te izravni kontakt i suočavanje u kriznim situacijama. Obzirom na organizaciju odjela glavne su primjedbe spolna neuravnoteženost djelatnika, nedovoljna stručna psihološka pomoć nakon incidentnih situacija i zaključana vrata odjela. Kao rizike za narušavanje fizičkog zdravlja medicinskih sestara ; u istraživanju se također navode i fizičko sputavanje bolesnika, dizanje bolesnika s poda te prostori zagađeni duhanskim dimom. Ergonomski preventivni programi uključuju redizajniranje radnog okoliša i edukaciju zdravstvenog osoblja o mogućim opasnostima te ergonomski ispravnom obavljanju radnih zadataka. Uređaji za olakšavanje fizičkog rada trebali bi biti svima dostupni, dok razvoj novih tehnologija značajno smanjuje rizik nastanka bolesti, omogućuje normalno obavljane radnih obveza i normalan život.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita