Pregled bibliografske jedinice broj: 1209752
Određivanje razreda i tipa monoklonskog proteina metodom imunosuptrakcije
Određivanje razreda i tipa monoklonskog proteina metodom imunosuptrakcije, 2015., postdiplomski specijalisticki, Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1209752 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Određivanje razreda i tipa monoklonskog proteina
metodom imunosuptrakcije
(Determination of class and type of monoclonal
protein by immunosubtraction method)
Autori
Šegulja, Dragana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, postdiplomski specijalisticki
Fakultet
Farmaceutsko-biokemijski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
09.12
Godina
2015
Stranica
46
Mentor
Matišić, Danica
Ključne riječi
M-protein ; kapilarna elektroforeza ; imunosuptrakcija ; monoklonska gamapatija ; multipli mijelom
(M-protein ; capillary electrophoresis ; immunosubtraction electrophoresis ; monoclonal gammopathy ; multiple myeloma ;)
Sažetak
Za detekciju monoklonskog proteina (MP) važno je koristiti osjetljivu metodu budući da asimptomatski bolesnici s dokazanim MP razviju multipli mijelom ili sličan mijeloproliferativan poremećaj s godišnjom stopom od 1-2%. Cilj ovog rada je usporednim analizama i interpretacijama rezultata imunofiksacije i imunosuptrakcije utvrditi prednosti i nedostatke imunosuptrakcije te procijeniti može li ova metoda u skorijoj budućnosti zamijeniti imunofiksaciju u detekciji i tipizaciji MP. Obrađeno je 50 uzoraka seruma bolesnika Zavoda za hematologiju Interne klinike KBC Zagreb. Izabrani su bolesnici kod kojih postoji sumnja na monoklonsku gamapatiju odnosno na prisutnost stanja karakteriziranog prisutnošću MP. Elektroforeza proteina u serumu u svim je uzorcima provedena kapilarnom zonskom elektroforezom na uređaju Capillarys 2 Sebia. Koncentracija imunoglobulina A, G i M određena je turbidimetrijski na Roche Cobas 6000cee analizatoru. Imunofiksacija je provedena na Sebia Hydrasys poluautomatskom sustavu koristeći Hydragel 2/4 agarozne gelove. Imunosuptrakcija je izvođena na Capillarys 2 uređaju. Imunofiksacija se temelji na detekciji uske monoklonske vrpce na agaroznom gelu nakon elektroforeze i imunoprecipitacije dok se imunosuptrakcija temelji na usporedbi referentne slike elferograma s elferogramom nakon imunoreakcije sa specifičnim protutijelom vezanim na kuglice Sepharose. U 44/50 uzorka jednostavno je i jednoznačno tipiziran MP objema metodama. U preostalih 6 uzoraka (biklonalna gamapatija i zadržana poliklonska sinteza neuključenih imunoglobulina) jednostavnije je bilo opisati rezultat imunofiksacije nego imunosuptrakcije što se djelomično može objasniti većim iskustvom u očitavanju rezultata imunofiksacije. Imunosuptrakcija je dobra alternativa za imunotipizaciju monoklonskog proteina u kliničkom laboratoriju. Metoda je brza, potpuno automatizirana, ali u usporedbi s imunofiksacijom manje osjetljivosti u detekciji MP. Stoga su iskusni i dobro educirani laboratorijski stručnjaci neophodni za interpretaciju rezultata imunosuptrakcije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Farmacija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Klinički bolnički centar Zagreb