Pregled bibliografske jedinice broj: 1209717
Klinička primjena koštanih i amnijskih presadaka iz Banke tkiva i stanica
Klinička primjena koštanih i amnijskih presadaka iz Banke tkiva i stanica // 6. kongres Hrvatskog traumatološkog društva s međunarodnim sudjelovanjem
Vodice, Hrvatska, 2022. str. 51-51 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, prošireni sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1209717 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Klinička primjena koštanih i amnijskih presadaka
iz Banke tkiva i
stanica
(Clinical application of bone and amniotic grafts
from the Tissue and
Cell Bank)
Autori
Jularić, Anamarija ; Dolenec, Tamara ; Bujić Mihica, Marina ; Zekušić, Marija ; Puljić, Dominik ; Vrgoč Zimić, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, prošireni sažetak, znanstveni
Skup
6. kongres Hrvatskog traumatološkog društva s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Vodice, Hrvatska, 31.03.2022. - 02.04.2022
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
Banka tkiva i stanica KBC Sestre milosrdnice, glave bedrene kosti, amnijski presadci
(Tissue and cell bank Sestre milosrdnice Univ. Hosp. Center, femoral head, amniotic membrane)
Sažetak
UVOD: Unazad 15 godina jedna od osnovnih djelatnosti Banke tkiva i stanica je prikupljanje koštanih presadaka alogenih darivatelja (glave bedrene kosti). Koštani presaci se uzimaju tijekom operativnog zahvata ugradnje TEP-a kuka. Tijekom zahvata operater procjenjuje kvalitetu koštanog presatka i donosi konačnu odluku o pohrani tkiva. Prilikom uzimanja, u operacijskoj sali, svim koštanim presacima uzimaju se uzorci za mikrobiološku kontrolu. Presaci se pohranjuju i čuvaju u zamrzivačima banke na temperaturi -80 °C s rokom trajanja 5 godina. Od 2012. godine u suradnji s Klinikom za ženske bolesti i porodništvo KBC Sestre milosrdnice, razvijena je i djelatnost prikupljanja posteljica i pripreme amnijskih presadaka. Posteljice se uzimaju isključivo tijekom poroda carskim rezom od alogenih darivateljica. Nakon uzimanja, daljnja obrada posteljice provodi se u čistim prostorima (prostori s najvišim stupnjem mikrobiološke čistoće) koji se nalaze u Klinici za traumatologjiu. Od plodnih ovoja se odvaja amnijska membrana koja prolazi proces dekontaminacije te se reže na presatke različitih dimenzija. Presaci amnijske membrane čuvaju se u krioprezervansu u zamrzivačima na temperaturi -80 °C s rokom trajanja 2 godine. Svi darivatelji prije darivanja obavezno prolaze kroz strogi proces odabira i eliminacije te se nakon darivanja testiraju na krvlju prenosive bolesti kako je propisano nacionalnim i europskim zakonskim propisima. REZULTATI: Koštani presaci se koriste u rekonstruktivnim zahvatima ortopedske kirurgije u slučajevima kada se autotransplantatom ili umjetnim materijalom ne mogu postići željeni rezultati. Amnijski presaci se najčešće koriste u oftalmologiji za liječenje ozljeda rožnice. Unazad nekoliko godina počeli su se koristiti i za liječenje ozljeda kože (npr. opekline, avulzije kože i rane koje teško cijele). Svi primatelji presadaka se prate nakon primjene radi uvida u ishod liječenja i prihvaćanja transplantata. ZAKLJUČAK: Tijekom dugogodišnjeg praćenja rezultata liječenja navedenim presacima nije zabilježena niti jedna neželjena reakcija kod primatelja presadaka. Zbog navedenog zaključujemo da su naši presaci kvalitetni i sigurni za kliničku primjenu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Biotehnologija, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
KBC "Sestre Milosrdnice"