Pregled bibliografske jedinice broj: 1209618
Svjetska industrija recikliranja (rezanja) brodova: Sjećanje na Brodospasovo rezalište u Sv. Kaji (Solin)
Svjetska industrija recikliranja (rezanja) brodova: Sjećanje na Brodospasovo rezalište u Sv. Kaji (Solin) // Kapetanov glasnik, (2022), 42; 78-85 (recenziran, članak, stručni)
CROSBI ID: 1209618 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Svjetska industrija recikliranja (rezanja) brodova: Sjećanje na Brodospasovo rezalište u Sv. Kaji (Solin)
(World ship recycling (shipbreaking) industry: Remembering the shipbreaking site in Sv. Kajo (Solin) owned by Brodospas)
Autori
Vukić, Luka ; Brodarić, Marina
Izvornik
Kapetanov glasnik (1332-9456)
(2022), 42;
78-85
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
Rezanje brodova ; Sv. Kajo (Solin) ; Brodospas
(shipbreaking ; Sv. Kajo (Solin) ; Brodospas)
Sažetak
Rezanje brodova je radno-intenzivan proces koji se u današnjim konstelacijama pretežito obavlja na obalama i plažama država indijskog potkontinenta i to nasukavanjem (izvlačenjem na obalu primitivnim metodama), daleko od optimalnog premještanja istog u suhi dok ili remontno brodogradilište. Propisi kojima se sprječava daljnje kršenje temeljnih ljudskih prava u radnom okruženju, u pogledu zdravlja i sigurnosti radnika u reciklažnim (rezališnim) dvorištima, sve su aktualniji i očekuje se njihova daljnja implementacija, osobito uzimajući u obzir i značajno onečišćenje obalnog ekosustava te održivost kao jednu od fundamentalnih inicijativa pomorske industrije. Rezalište smješteno nadomak Splita, u Sv. Kaji, jedno je od jedinstvenih industrijskih ostavština bivše države, cirkularna industrija koja je omogućila recikliranje vrijednih materijala kao što je čelik, drugi otpadni materijal i oprema kojim se trgovalo ili opskrbljivalo sirovinama željezare, stvarajući dodatnu vrijednost. Također, industrija je pružala zaposlenje velikog broja stanovnika u aglomeraciji, te socijalni i ekonomski razvoj i prosperitet čitavog područja. Djelatnost recikliranja brodova, posebice u 21. stoljeću, pruža priliku za poticanje kružnog gospodarstva i stvaranje dodatnog zaposlenja temeljenih na održivost i zelenim tehnologijama, osobito onih brodova koji ispunjavaju kriterije navedene Uredbom EU o recikliranju brodova. S obzirom na kontinuirani rast bruto tonaže svjetske trgovačke mornarice, od kojih se oko 40% odnosi na vlasništvo europskih brodara, ali i fundamentalnih tržišnih sila i cikličkih promjena, očekuje se dodatan priljev dotrajalih brodova na tržište rezališta u budućim razdobljima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tehnologija prometa i transport