Pregled bibliografske jedinice broj: 1209398
Povijest i značenje požeškog Kaptola: izlaganje na znanstvenom skupu • Đakovačko-osječka crkvena pokrajina. Povijesno-pravno-pastoralni značaj njezinog osnutka (Đakovo, 6.-7. srpnja 2021.)
Povijest i značenje požeškog Kaptola: izlaganje na znanstvenom skupu • Đakovačko-osječka crkvena pokrajina. Povijesno-pravno-pastoralni značaj njezinog osnutka (Đakovo, 6.-7. srpnja 2021.), 2021. (ostalo).
CROSBI ID: 1209398 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Povijest i značenje požeškog Kaptola: izlaganje na
znanstvenom skupu • Đakovačko-osječka crkvena
pokrajina. Povijesno-pravno-pastoralni značaj
njezinog osnutka (Đakovo, 6.-7. srpnja 2021.)
(History and Significance of the Chapter of Požega:
presentation at the conference • Đakovačko-
osječka crkvena pokrajina. Povijesno-pravno-
pastoralni značaj njezinog osnutka (Đakovo, 6.-7.
srpnja 2021.))
Autori
Jerković, Marko
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, ostalo
Godina
2021
Ključne riječi
Požeški kaptol, kraljevski dvor, Papinska kurija, dijecezanska organizacija, locus credibilis, institucionalna komunikacija, „Centri i subcentri“.
(Chapter of Požega, Royal Curia, Papal Curia, dioecesan organisation, locus credibilis, institutional communication, "Centres and Subcentres")
Sažetak
Temelje svojoj institucionalno-društvenoj ulozi u srednjovjekovnome periodu požeški su kanonici postavili već tijekom 13. stoljeća. Kaptol tada djeluje kao „vjerodostojno mjesto“, odnosno institucija koja osim o dijecezansko-pastoralnim pitanjima brine i o privatno-pravnim poslovima slavonskoga društva. Stalan kontakt s Papinskom i Kraljevskom kurijom omogućava, nadalje, požeškim kanonicima upoznatost s reformnim ciljevima definiranima na najvišoj crkvenoj i političkoj razini. U tom smislu Požeški kaptol djeluje i kao spona koja povezuje dvije kulture – lokalnu slavonsku i općeeuropsku, odnosno univerzalnu kršćansku kulturu. Kako bi se prikazala društvena uloga Požeškoga kaptola, izlaganje nastoji analizirati vrste i opseg djelatnosti srednjovjekovnih požeških kanonika te oblike komunikacije s drugim crkvenim, ali i svjetovnim institucijama. Pri tome se razmatra njihov rad u službi biskupa i pape s jedne strane te ugarsko- hrvatskoga kralja s druge strane, naročito djelovanje kaptolske kancelarije i uključivanje Kaptola u svjetovni pravni poredak koji je utjecao na intenziviranje odnosa s lokalnim plemstvom. Izlaganje na koncu nastoji smjestiti istraživačke rezultate u šire historiografsko-sociološke teorijske koncepte o institucionalnoj komunikaciji te se razmatra na koji je način uključenost Požeškoga kaptola u reformne planove Papinske i Kraljevske kurije utjecala na razvoj kolektivnog identiteta kanonika i na njegovo institucionalno profiliranje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest