Pregled bibliografske jedinice broj: 1209204
Optimizacija sinteze omeprazola potpomognuta termodinamičkim istraživanjima
Optimizacija sinteze omeprazola potpomognuta termodinamičkim istraživanjima, 2020., doktorska disertacija, Prirodoslovno matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1209204 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Optimizacija sinteze omeprazola potpomognuta
termodinamičkim istraživanjima
(Optimization of omeprazole synthesis assisted by
thermodynamic studies)
Autori
Vojčić, Nina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Prirodoslovno matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
29.09
Godina
2020
Stranica
92
Mentor
Meštrović, Ernest ; Tomišić, Vladislav
Ključne riječi
omeprazol, optimizacija, protonacija, utjecaj otapala, plan sinteze/
(Omeprazole, optimization, protonation, solvent effects, synthesis design/)
Sažetak
Opisana je optimizacija proizvodnog postupka sinteze djelatne tvari omeprazola. Svojstva tog spoja, kao i njegovih sintetskih prekursora, temeljito su proučena fizikalno-kemijskim istraživanjima procesa protonacije i otapanja. Određene su konstante ravnoteže protonacijskih reakcija i termodinamičke veličine vezane uz solvataciju, tj. topljivost polaznih spojeva i međuprodukta te entalpije i entropije njihova otapanja. S obzirom da je opisana optimizacija temeljena na modifikaciji reakcijskog medija, sva mjerenja su provedena u čistom metanolu i u različitim smjesama metanol/voda, omogućivši time odabir optimalnog otapala za sintezu omeprazola. Dodatno je utvrđena neučinkovitost, odnosno nepotrebnost energetski vrlo zahtjevnog povratnog hlađenja koji se redovito koristi u prvom koraku uobičajene proizvodne sinteze. Slično vrijedi i za vremenski zahtjevnu trituraciju u postupku izolacije završnog proizvoda. Naime, pokazano je da se vrijeme trajanja trituracije može značajno smanjiti. Svi dobiveni rezultati detaljno su raspravljeni te je na temelju njih predložena modificirana procedura priprave omeprazola. Nova, poboljšana procedura temeljena je na načelima “zelene kemije”, pri čemu zahtijeva uporabu manje organskih otapala te pokazuje poboljšanu energetsku i vremensku učinkovitost. Potvrđeno je i da se može primijeniti u proizvodnji većih količina omeprazola. Pristup predložen u ovom radu mogao bi se primijeniti na druge slične sustave, čime bi se potencijalno poboljšao postupak priprave lijekova, istovremeno rezultirajući smanjenjem ekološkog rizika i smanjenjem troškova proizvodnje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Interdisciplinarne prirodne znanosti, Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
EK-EFRR-RC.2.2.08-0024 - Razvoj nove metodologije za kontrolu procesa priprave lijekova (Met4Pharm) (Novak, Predrag, EK - Jačanje kapaciteta za istraživanje, razvoj i inovacije - OPRK 2007. - 2013.) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb,
PLIVA HRVATSKA d.o.o.