Pregled bibliografske jedinice broj: 1209022
Inhalacijski lijekovi u liječenju stabilne kronične opstruktivne plućne bolesti
Inhalacijski lijekovi u liječenju stabilne kronične opstruktivne plućne bolesti // Medicus, 27 (2018), 2 Sumamed; 197-203 (domaća recenzija, članak, stručni)
CROSBI ID: 1209022 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Inhalacijski lijekovi u liječenju stabilne kronične
opstruktivne plućne bolesti
(Inhaled Pharmacologic Therapy for Treatment of
Stable Chronic Obstructive Pulmonary)
Autori
Pavliša, Gordana ; Hodak, Petra ; Hohšteter, Bea ; Lampalo, Marina ; Vukić Dugac, Andrea ; Samaržija, Miroslav
Izvornik
Medicus (1330-013X) 27
(2018), 2 Sumamed;
197-203
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
kronična opstruktivna plućna bolest ; dugodjelujući muskarinski antagonisti ; dugodjelujući beta2-agonisti ; inhalacijski kortikosteroidi
(chronic obstructive pulmonary disease, long-acting muscarinic antagonists, long-acting beta-2 agonists, inhaled corticosteroids)
Sažetak
Kronična opstruktivna plućna bolest karakterizirana je trajnom, progresivnom opstrukcijom dišnih putova uzrokovanom upalnom reakcijom u tim putovima i plućnom parenhimu na inhalacijske toksične čestice ili dim. Osnovni su ciljevi farmakološkog liječenja KOPB-a smanjenje simptoma, učestalosti i težine egzacerbacija te poboljšanje podnošenja zičkog napora i zdravstvenog statusa. Osnova farmakološkog liječenja stabilnoga simptomatskog KOPB-a jesu bronhodilatatori (beta-agonisti i antikolinergici) sami ili u kombinaciji s inhalacijskim kortikosteroidima (ICS). Za pacijente koji imaju trajne simptome preporučuje se redovita primjena dugodjelujućih bronhodilatatora. Oni znatno poboljšavaju plućnu funkciju, kvalitetu života vezanu uza zdravlje i smanjuju učestalost egzacerbacija u usporedbi s placebom. Ukupno gledajući, dugodjelujući muskarinski antagonisti (LAMA) dovode do većeg poboljšanja parametara plućne funkcije, smanjenja učestalosti akutnih egzacerbacija uz manje neželjenih događaja u odnosu prema dugodjelujućim beta2- agonistima (LABA). U pacijenata čija bolest nije dobro kontrolirana primjenom monoterapije preporučuje se kombinacijska terapija koja se sastoji od dva dugodjelujuća bronhodilatatora različita mehanizma djelovanja. Kombinacijska terapija LABA-LAMA znatno poboljšava plućnu funkciju, simptome i zdravstveni status s obzirom na monoterapiju. Sigurnosni prol kombinacije LAMA-LABA usporediv je s LABA-om i LAMA- om kada se daje kao monoterapija. U pacijenata koji su skloni egzacerbacijama kombinacija ICS-a s LABA-om učinkovitija je nego bilo koja od ovih komponenata samostalno u poboljšanju plućne funkcije, zdravstvenog statusa i smanjenja učestalosti egzacerbacija. U bolesnika s teškim i jako teškim stupnjem KOPB-a i povišenim rizikom od egzacerbacija trojna terapija koja se sastoji od ICS-a, LABA-e i LAMA-e dodatno poboljšava plućnu funkciju, reducira učestalost egzacerbacija i smanjuje zaduhu u odnosu prema kombinaciji ICS-LABA.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb
Profili:
Marina Lampalo
(autor)
Miroslav Samaržija
(autor)
Andrea Vukić Dugac
(autor)
Gordana Pavliša
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus