Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 1208793

Ginko – „živi fosil“ za vitalan život


Šamec, Dunja
Ginko – „živi fosil“ za vitalan život // Festival znanosti 2022
Koprivnica, Hrvatska, 2022. (predavanje, nije recenziran, ostalo)


CROSBI ID: 1208793 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Ginko – „živi fosil“ za vitalan život
(Ginkgo - "living fossil" for healthy life)

Autori
Šamec, Dunja

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, ostalo, ostalo

Skup
Festival znanosti 2022

Mjesto i datum
Koprivnica, Hrvatska, 02.05.2022. - 07.05.2022

Vrsta sudjelovanja
Predavanje

Vrsta recenzije
Nije recenziran

Ključne riječi
ginko ; živi fosil
(ginkgo ; living ; fossil)

Sažetak
Ginko (Ginkgo biloba L.) je biljka koja se razvila prije 300 milijuna godina, preživjela sve nepovoljne klimatske epohe i održala se do danas te se naziva „živi fosil“. Raširena je ornamentalna biljka često prisutna u parkovima, no poznata je i njena upotreba u medicini. Listovi ginka, prema Europskoj agenciji za lijekove (EMA), mogu koristiti za poboljšanje kognitivnog oštećenja povezanog s dobi (pogoršanje mentalnih sposobnosti) i kvalitetom života u odraslih osoba s blagom demencijom. Na Odjelu za prehrambenu tehnologiju Sveučilišta Sjever provodi se projekat financiran u sklopu Hrvatske zaklade za znanost pod nazivom „Uloga biflavonoida u biljkama: Ginkgo biloba L. kao modelni sustav“ (HRZZ-UIP-2019-04- 1018) u kojem se istražuju bioaktivne komponente u ginku. Poseban je naglasak na dimere flavonoida, poznate i kao biflavonoidi. Tijekom predavanja biti će riječi o medicinskoj primjeni ginka te o istraživanjima koja se provode na Sveučilištu Sjever u sklopu projekta.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Biologija



POVEZANOST RADA


Projekti:
--UIP-2019-04-1018 - Uloga biflavonoida u biljkama: Gingko biloba L. kao modelni sustav (GinkoBiFlav) (Šamec, Dunja) ( CroRIS)

Ustanove:
Sveučilište Sjever, Koprivnica

Profili:

Avatar Url Dunja Šamec (autor)


Citiraj ovu publikaciju:

Šamec, Dunja
Ginko – „živi fosil“ za vitalan život // Festival znanosti 2022
Koprivnica, Hrvatska, 2022. (predavanje, nije recenziran, ostalo)
Šamec, D. (2022) Ginko – „živi fosil“ za vitalan život. U: Festival znanosti 2022.
@article{article, author = {\v{S}amec, Dunja}, year = {2022}, keywords = {ginko, \v{z}ivi fosil}, title = {Ginko – „\v{z}ivi fosil“ za vitalan \v{z}ivot}, keyword = {ginko, \v{z}ivi fosil}, publisherplace = {Koprivnica, Hrvatska} }
@article{article, author = {\v{S}amec, Dunja}, year = {2022}, keywords = {ginkgo, living, fossil}, title = {Ginkgo - "living fossil" for healthy life}, keyword = {ginkgo, living, fossil}, publisherplace = {Koprivnica, Hrvatska} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font