Pregled bibliografske jedinice broj: 1208683
Ograničavanje prava djece za vrijeme pandemije covid-19 i uloga Obiteljske grupne konferencije u zaštiti djeteta i obitelji
Ograničavanje prava djece za vrijeme pandemije covid-19 i uloga Obiteljske grupne konferencije u zaštiti djeteta i obitelji // Dijete u fokusu - multidisciplinarni pristup. / Begić, Anita ; Krišto, Ilija (ur.).
Mostar: Sveučilište u Mostaru Pressum, 2022. str. 39-57 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1208683 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ograničavanje prava djece za vrijeme pandemije
covid-19 i uloga Obiteljske grupne konferencije u
zaštiti djeteta i obitelji
(Restriction of children's rights during the covid-
19 pandemic and the role of the Family group
conference in child and family protection)
Autori
Horvat, Gordana ; Blagojević, Anita
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Dijete u fokusu - multidisciplinarni pristup.
/ Begić, Anita ; Krišto, Ilija - Mostar : Sveučilište u Mostaru Pressum, 2022, 39-57
ISBN
978-9958-16-223-7
Skup
Druga međunarodna znanstvena konferencija „Dijete u fokusu – multidisciplinarni pristup“,
Mjesto i datum
Mostar, Bosna i Hercegovina, 07.10.2021. - 08.10.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
obiteljska grupna konferencija, prava djeteta, socijalni rad, Covid-19 pandemija, ljudska prava
(family group conference, children's rights, social work, Covid-19 pandemic, human rights)
Sažetak
Socijalni rad, u svojim temeljima, ima važnu ulogu u borbi za ljudska prava, dok je u radu djecom glavna zadaća zaštita prava, interesa i dobrobiti djeteta, poštivanje djetetovog djetinjstva i pravo da se čuje glas djeteta. Područje ograničavanja ljudskih prava u izvanrednim okolnostima predmet je regulative međunarodnih dokumenata, kao i Ustava Republike Hrvatske, te niza zakona. U tom kontekstu posebno će se analizirati primjena ustavnih i zakonskih odredba u situaciji ograničavanja ljudskih prava u Hrvatskoj za vrijeme pandemije, s naglaskom na prava djece, kao i relevantna praksa Ustavnog suda. U vrijeme pandemije COVID-19 podrška obiteljima i djeci postaje prioritet državnih tijela i zajednice. Jedna od smjernica za hitnu zaštitu djeteta u obitelji u vrijeme COVID-19, od strane Resornog centra za COVID-19 i zaštitu djece (Better Care Network), Saveza za zaštitu djece u humanitarnim akcijama i UNICEF-a, je potreba za procjenom rizika u kojem se dijete nalazi, izvanrednih situacija ili poteškoća u ponašanju pri čemu se sugerira obiteljska grupna konferencija putem dostupnih online servisa, a s ciljem usklađivanja planova i širenje mreže podrške za obitelj. Obiteljska grupna konferencija metoda je u kojoj se sastaju članovi obitelji, rodbina, prijatelji i šira mreža kako bi zajednički dogovorili plan kako pomoći djetetu u obitelji. Metode rada s djecom i obitelji u Hrvatskoj su slabo razvijene te će se u ovom radu prikazati pregled primjera svjetske prakse - metoda obiteljske grupne konferencije, njezina adaptabilnost u vrijeme COVID-19 pandemije kroz dostupna istraživanja i povezanost s konceptima prava djeteta uz osvrt na ograničenja prava tijekom pandemije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti, Interdisciplinarne društvene znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Pravni fakultet, Osijek