Pregled bibliografske jedinice broj: 1206665
Utjecaj zaražavanja patogenom Aphanomyces astaci (Schikora, 1906) na mortalitet i rast mramornog raka Procambarus virginalis (Lyko, 2017)
Utjecaj zaražavanja patogenom Aphanomyces astaci (Schikora, 1906) na mortalitet i rast mramornog raka Procambarus virginalis (Lyko, 2017), 2021., diplomski rad, diplomski, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1206665 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj zaražavanja patogenom Aphanomyces astaci
(Schikora, 1906) na mortalitet i rast mramornog
raka Procambarus virginalis (Lyko, 2017)
(The effect of infection with crayfish plague
pathogen Aphanomyces astaci (Schikora, 1906) on
mortality and growth of marbled crayfish
Procambarus virginalis (Lyko, 2017))
Autori
Vukelić, Mara
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
21.09
Godina
2021
Stranica
42
Mentor
Hudina, Sandra
Ključne riječi
kompromis, imunosni odgovor, prirast, koncentracija zoospora, račja kuga
(trade-off, immune response, growth, zoospore concentration, crayfish plague)
Sažetak
Mramorni rak (Procambarus virginalis, Lyko 2017) je invazivna strana vrsta slatkovodnog raka u Hrvatskoj i svijetu. Predstavlja prijetnju autohtonim vrstama rakova jer je mogući vektor širenja patogena Aphanomyces astaci, Schikora, 1906, uzročnika bolesti račje kuge, koja je smrtonosna za autohtone vrste. Iako ovaj patogen ne uzrokuje značajnu smrtnost kod mramornih rakova, obrana od njega zahtijeva ulaganje energije u imunosni sustav što ograničava njezinu dostupnost za procese kao što su rast i razmnožavanje. Cilj istraživanja je bio ispitati kako opetovano zaražavanje juvenilnih jedinki mramornog raka patogenom A. astaci utječe na njihov prirast dužine i težine. Prvi dio istraživanja sastojao se od uzgoja patogena i zaražavanja manjeg broja juvenilnih jedinki različitim koncentracijama zoospora kako bi se utvrdile optimalne (subletalne) koncentracije za daljnje zaražavanje. U drugom dijelu zaražavanje je provedeno na većem broju jedinki, te su analizirane razlike u prirastu dužine i težine između kontrolne skupine i dvije skupine zaražavane odabranim koncentracijama zoospora. Po završetku eksperimenta, jedinke su usmrćene i iz kutikule i uropoda im je izolirana DNA u čijim uzorcima se provjeravala prisutnost patogena. Rezultati pokazuju da zaražavanje subletalnim koncentracijama patogena ima značajan utjecaj na prirast dužine i težine kod mramornih rakova, te ukazuju da postoji kompromis između ulaganja energije u rast i imunosni sustav kod ove vrste.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2017-05-1720 - Promjene sastava patogena i imunološkog odgovora tijekom širenja areala uspješnih invazivnih vrsta slatkovodnih rakova (STRIVE) (Hudina, Sandra, HRZZ - 2017-05) ( CroRIS)
Profili:
Sandra Hudina
(mentor)