Pregled bibliografske jedinice broj: 1206651
Utjecaj mješavine antidepresiva i amfetamina na fiziološke pokazatelje i ponašanje invazivne strane vrste signalnog raka Pacifastacus leniusculus (Dana, 1852)
Utjecaj mješavine antidepresiva i amfetamina na fiziološke pokazatelje i ponašanje invazivne strane vrste signalnog raka Pacifastacus leniusculus (Dana, 1852), 2020., diplomski rad, diplomski, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1206651 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj mješavine antidepresiva i amfetamina na
fiziološke pokazatelje i ponašanje invazivne
strane vrste signalnog raka Pacifastacus
leniusculus (Dana, 1852)
(Effects of antidepressants and amphetamine mixture
on physiology and behaviour of the
invasive alien species signal crayfish,
Pacifastacus leniusculus (Dana, 1852))
Autori
Buhin, Katarina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
27.02
Godina
2020
Stranica
37
Mentor
Hudina, Sandra ; Radić-Brkanac, Sandra
Ključne riječi
farmaceutici, mješavine, signalni rak, serotonin, antagonističke interakcije
(pharmaceuticals, mixtures, signal crayfish, serotonin, antagonistic interactions)
Sažetak
Vodeni ekosustavi kontinuirano su ugroženi ispuštanjem sve većih količina tzv. „emerging contaminants“ koji uključuju farmaceutike i proizvode za osobnu njegu. Farmaceutici se u okolišu ne pojavljuju kao individualni spojevi, već kao njihove mješavine. Cilj istraživanja bio je ispitati ima li mješavina tri odabrana prioritetna spoja (antidepresiva citaloprama i nortriptilina te opojne droge amfetamina) utjecaj na fiziologiju i ponašanje najuspješnije invazivne strane vrste europskih slatkovodnih ekosustava – signalnog raka (Pacifastacus leniusculus). Rakovi su mješavini spojeva u okolišno relevantnoj koncentraciji bili izloženi sedam dana. U dva navrata – nakon 24 h i nakon sedam dana izlaganja mjereni su fiziološki pokazatelji: koncentracija serotonina u cerebralnim ganglijima, koncentracija glukoze u hemolimfi te koncentracija malondialdehida (MDA) kao biomarkera oksidativnog stresa, te ponašanje: aktivnost u novom prostoru i antagonističke interakcije rakova. Koncentracija serotonina, razina glukoze u hemolimfi, aktivnost i dinamika antagonističkih interakcija nisu se značajno razlikovale između izloženih jedinki i kontrola, no jedinke izložene mješavini spojeva imale su značajno povećanu koncentraciju MDA što pokazuje da mješavina spojeva može uzrokovati oksidativni stres kod ne-ciljanih organizama čak i u okolišno relevantnim koncentracijama. Buduća istraživanja trebalo bi proširiti na utjecaj mješavine spojeva na rast i reprodukciju rakova te produžiti trajanje izlaganja.
Izvorni jezik
Hrvatski