Pregled bibliografske jedinice broj: 1205816
Aktivnosti djece i roditelja u slobodnom vremenu
Aktivnosti djece i roditelja u slobodnom vremenu // Vrijednosne orijentacije novih naraštaja, Zbornik radova znanstvenih konferencija učiteljskog fakulteta na mađarskom nastavnom jeziku / Horák, Rita ; Kovács, Cintia ; Námesztovszki, Zsolt ; Takács, Marta (ur.).
Subotica: Univerzitet u Novom Sadu, Učiteljski fakultet na mađarskom nastavnom jeziku u Subotici, 2020. str. 239-253
CROSBI ID: 1205816 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Aktivnosti djece i roditelja u slobodnom vremenu
(ACTIVITIES OF CHILDREN AND PARENTS IN THE LEISURE TIME)
Autori
Valjan Vukić, Violeta ; Blaslov, Tamara
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Vrijednosne orijentacije novih naraštaja, Zbornik radova znanstvenih konferencija učiteljskog fakulteta na mađarskom nastavnom jeziku
Urednik/ci
Horák, Rita ; Kovács, Cintia ; Námesztovszki, Zsolt ; Takács, Marta
Izdavač
Univerzitet u Novom Sadu, Učiteljski fakultet na mađarskom nastavnom jeziku u Subotici
Grad
Subotica
Godina
2020
Raspon stranica
239-253
ISBN
978-86-87095-98-4
Ključne riječi
slobodno vrijeme, struktura slobodnog vremena, djeca predškolske dobi, roditelji, kohezivnost obitelji
(spare time, spare time structure, pre-school children, parents, family cohesiveness)
Sažetak
Kultura provođenja slobodnog vremena stječe se u najranijoj dobi, a moderatori su roditelji. Osim svih poticaja za zdrav razvoj djeteta, fizičke brige i skrbi, izuzetno je važno koliko se obitelj druži u slobodnom vremenu i kakve su aktivnosti. Iako se u slobodnom vremenu članovi obitelji, uglavnom opuštaju i odmaraju, potrebno je i planiranje, te zajedničko aktivno provođenje vremena nakon svih obveza. Zajedničko slobodno vrijeme ima za kratkoročni cilj poboljšanje komunikacije, a dugoročno možemo reći kako se jača obiteljska povezanost i povjerenje među članovima obitelji. Današnji roditelji provode svoje slobodno vrijeme s djecom, ali poprilično pasivno. Slobodno vrijeme determinira i zadovoljstvo osobnim i obiteljskim životom. Zajednički hobiji, odlasci u kazalište, muzeje, turistička putovanja, sportske aktivnosti, aktivnosti na otvorenom samo su neke od mnogih koje pridonose obiteljskoj koheziji i aktivnoj komunikaciji članova obitelji. Možemo reći kako su zajedničke aktivnosti dugoročno sigurno zaštitni faktor pojavnosti različitih poremećaja u ponašanju. Stoga je istraživanje aktivnosti u slobodnom vremenu roditelja i djece i predškolske dobi, više nego opravdano.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija